1415 Спалений на багатті Ян Гус, чеський релігійний мислитель, лідер чеських протестантів, філософ, реформатор, національний герой.

Ректор Празького університету, послідовники якого стали відомими як гусити. Дата його народження достеменно невідома. Проте відомо, що освіту він здобув у Карловому університеті в Празі на факультеті мистецтв. У 1393 році Гус отримав ступінь бакалавра, а у 1396 році - магістра вільних мистецтв. У 1400 році він також отримав сан священника і почав проповідувати у празькому костьолі святого Михайла, а з 1402 року - у Віфлеємській каплиці. З 1398 Ян Гус - викладач університету. В 1401 році він вже був обраний деканом мистецького факультету, а у 1409 році - ректором університету. Гус був послідовником англійського теолога Джона Вікліфа, одним з перших реформаторів католицької церкви, який майже на сторіччя випередив своїх наступників - Мартіна Лютера, Жана Кальвіна та Ульріха Цвінглі. У своїх проповідях Ян Гус критикував тодішні звичаї Католицької церкви і закликав повернутися до витоків християнської віри. 1 листопада 1414 року в німецькому місті Констанца зібрався собор, який мав покінчити з розколом у католицькій церкві (на той момент у Європі було троє пап - Григорій XII, Іван XXIII та Бенедикт XIII) та з єретичними вченнями.
На собор був викликаний і Ян Гус. Гус вірив у те, що на соборі зможе вільно дискутувати про науку та віру і не усвідомлював, що насправді їде на церковний суд, де його буде звинувачено в єресі.
6 липня відбулося останнє засідання собору у справі Яна Гуса, де було вирішено спалити Гусові книги, а самого Гуса оголошено закоренілим єретиком. І оскільки він відмовився зректися своїх творів, собор вирішив, що з ним нічого вже не можна зробити і передав його світській владі. Міська рада Констанци в той же день прийняла рішення стратити Гуса через спалення.
Янові Гусу присвячено поему Тараса Шевченка "Єретик", написану у 1845 році. Шевченко описує суд і страту Гуса, захоплюючись його мужністю. Католицька церква наважилася визнати несправедливість лише у 1999 році, коли папа римський Іван-Павло II висловив жаль з приводу жорстокої страти Яна Гуса і визнав його як реформатора церкви.

 

1785 За пропозицією Томаса Джефферсона Конгрес Сполучених Штатів проголосив, що основною грошовою одиницею країни відтепер є долар.

Таким чином, США стали першою державою, що прийняла слово "долар" в якості офіційної назви національної валюти.
Слово "долар" походить від, як би дивно це не звучало, слова "Яхимсталер". Саме так назвивали монету XVI століття, яку чеканили біля срібної копальні богемського міста Яхимів, що на теренах сучасної Чехії. "Яхимсталер" означає "долина Яхима". З часом "Яхимсталер" скоротили до "талера". Мешканці Данії перетворили це слово в "далер". А вже за ними англійці переробили слово в більш благозвучне для них "долар". Словом "талер" або "долар" називали різні монети в різні часи, але саме США вперше прийняли це слово як офіційну назву своєї національної грошової одиниці.
У 1792 році був створений Філадельфійський монетний двір, де чеканили перші американські долари. Зовнішній вигляд паперового долара постійно змінювався. Свій сучасний вигляд він отримав в 1928 році.

 

1687 В Лондоні вийшла друком фундаментальна тритомна праця Ісаака Ньютона "Математичні начала натуральної філософії", в якій він сформулював закон всесвітнього тяжіння і три закони механіки (названі згодом його іменем), котрі заклали основи класичної механіки.

 

1946 Народився Джордж Вокер Буш, 43-й президент США.

 

1994 У США відбулась прем'єра фільму Роберта Земекіса "Форест Гамп" з Томом Хенксом у головній ролі. Фільм отримав 38 нагород по всьому світу, серед них 6 премій "Оскар".

 

 

Світлана Мормель
Олекса Янів