1497 Експедиція начолі з Васко да Гама в складі чотирьох кораблів із командою у 170 осіб, головним кормчим Перу ді Аленкером, з перекладачами з арабської і банту вийшла з гирла річки Тахо неподалік Лісабона.

У травні 1498 ескадра досягла Калікути (сучасне Кожикоде) на Малабарському узбережжі Південної Індії, ставши першою експедицією, яка проклала морський шлях з Європи до Індії.

На те, щоб знайти цей шлях європейцям знадобилося 40 років досліджень. Після відкриття, прокладений Васко да Гама шлях залишався для європейців основним аж до 1869 року, коли було завершено будівництво Суецького каналу.

 

1621 Народився Жан Де Лафонтен,

французький поет-байкар, родоначальник нового виду байки у світовій літературі.

 

1831 Народився Джон Пембертон,

американський фармацевт, винахідник "Кока-коли" (спочатку він вважав цей напій лікувальною мікстурою).

 

1839 Народився Джон Девісон Рокфеллер,

американський промисловець, нафтовий магнат, засновник компанії "Стандард ойл", філантроп, перший доларовий мільярдер в історії бізнесу; пожертвував більше 500 мільйонів доларів на заснування Чикагського університету і Рокфеллерівського інституту медичних досліджень (пізніше перейменовано в Рокфеллерівський університет).

 

1840 Народився Мануель де Арріага,

португальський політик-республіканець, згодом - демократ; після повалення монархії - перший президент Португалії (1911-1915).

 

1842 Народився Микола Бенардос,

український електротехнік, винахідник, творець усіх видів електричного дугового зварювання. Уродженець села Бенардосівка Херсонської губернії (тепер село Мостове Миколаївської області). Освіту здобув у Київському університеті. Згодом вдосконалював навички у Європі. 1898 року Микола Бенардос повернувся в Україну і поселився у місті Фастові на Київщині, де й жив до самої смерті у 1905 році. Світову славу Бенардосу принесло винайдення електричного дугового зварювання і різання металів - одного з найважливіших сучасних технологічних процесів. Особливо багато уваги він приділяв дуговому зварюванню вугільним електродом, яке дістало назву "Спосіб Бенардоса". Бенардосу належить також багато винаходів в інших галузях техніки, зокрема у залізничному й водному транспорті, енергетиці, військовій справі, сільському господарстві, акумуляторобудуванні, побутові техніці.

 

1918 Створено Державний сенат Української держави - вищу судову інституцію.

 

1944 В Радянському Союзі запроваджено звання "Матір-героїня" і податок на бездітність.

 

1951 Народилась Анжеліка Г'юстон,

американська актриса, лауреат премії "Оскар" ("Честь родини Пріцци" [1985], "Сімейка Адамсів", "Відьми").

 

1997 У Мадриді підписано Хартію про особливе партнерство між Організацією Північноатлантичного договору (НАТО) та Україною.

 

 

Світлана Мормель
Олекса Янів