1040 Згідно з легендою саме в цей день леді Годива оголеною верхи на коні проїхалась містом Ковентрі, що у Великобританії. Метою незвичної прогулянки було примусити графа Леофріка знизити непосильні для містян податки. Вдячні нащадки встановили леді Ґодіві пам'ятник і відзначають цей день як свято.

 

Леді Годива була прекрасною дружиною графа Леофріка. Підданці графа страждали від непомірних податків, а Годива вмовляла свого чоловіка зменшити побори. Легенда розповідає, що одного разу, під час бенкету, п'яний Леофрік пообіцяв знизити податки, якщо його дружина проїде оголеною на коні вулицями Ковентрі. Він був упевнений, що ця умова буде неприйнятною для жінки. Але Годива прийняла виклик. Містяни, які дуже любили та поважали Годиву за доброту, в призначений день зачинили віконниці та двері своїх домівок, ніхто не вийшов на вулицю. Так, непоміченою вона проїхала крізь усе місто.
Граф був вражений самовідданістю дружини та дотримав слова.
Імовірно, ця легенда була слабко пов'язана з реальністю. Життя Леофріка та Годиви докладно описані в літописах, що збереглися в Англії. Але про події, що описані в легенді, в літописах нічого не повідомляється. Історію про оголену вершницю вперше згадує монах монастиря святого Албана Роджер Вендровер у 1188 році. Надалі чутки тільки доповнювали цю легенду. Пізніше, в XIII сторіччі, король Едуард I забажав з'ясувати правду про цю історію. Дослідження літописів підтвердило, що в Ковентрі, починаючи з 1057 року, податки дійсно не стягувались, але розбіжність в датуванні у 17 років підважувала реальності легенди.
Тим часом містяни, не надто переймаючись тим, що там у літописах, встановили неподалік від колишнього кафедрального собору Ковентрі пам'ятник - леді Годива з розпущеним волоссям верхи на коні. Зображення пам'ятника також вміщено на печатці міської ради містечка Ковентрі.

 

1856 Народився Нікола Тесла, американський фізик, винахідник.

Тесла найбільш відомий своїми винаходами в області електрики, магнетизму та електротехніки. Зокрема Теслі належать винаходи змінного струму та поліфазової системи. Він був ключовою фігурою при побудові першої гідроелектростанції на Ніагарському водоспаді.

Одиниця вимірювання магнітної індукції в системі СІ названа на честь дослідника.

 

1934 Постановою ВЦИК СРСР ОГПУ перетворене в Головне управління державної безпеки в складі вперше створеного Наркомату (міністерства) Внутрішніх справ (НКВС).

Наркомом став Генріх Ягода.

 

1947 Народився Андрій Дмитрук,

український письменник-фантаст.

 

1991 Вночі невідомі підірвали два пам'ятники - Степанові Бандері у селі Старий Угринів (Івано-Франківська обл.) та Євгену Коновальцю у селі Зашків (Львівська обл.).

 

Обидва пам'ятники були встановлені на батьківщині лідерів ОУН.

 

Світлана Мормель

Олекса Янів