1260 Біля озера Дурбе (нині - Латвія) відбулась битва об'єднаних військ Тевтонського та Лівонського орденів під командуванням лівонського магістра Буркхарда фон Хорнхаузена і маршала Пруссії Генріха Ботеля та їх союзників з литовцями.

Перед початком битви загони куршів залишили поле бою (за деякими даними, вдарили у спину хрестоносцям). Раптова зміна співвідношень сил викликала масову втечу естів та багатьох пруссів. Покинуті більшою частиною своєї піхоти, рицарі були повністю оточені та знищені литовцями. У битві загинули Буркхард фон Хорнхаузен, Генріх Ботель, 150 братів ордену, та багато інших рицарів, кнехтів та пруссів. Лише небагатьом вдалось вирватись з оточення та сховатись в лісах. За кількістю загиблих битва була найзначнішою в XIII столітті в Прибалтиці. Великі людські втрати призвели до значного послаблення могутності обох орденів. Це викликало масові повстання проти панування ордену в Куронії та Пруссії, розриву Великого князя литовського Міндовга з хрестоносцями та утворення онтиорденської коаліції Литви, Жемайтії та князівств Русі.

 

1837 Королева Вікторія переїхала з палацу Сент-Джеймс у Букингемський палац,

який відтоді став основною резиденцією монархів Великобританії.

 

1870 Князь Отто фон Бісмарк

розіслав з німецького містечка Емс по дворах Європи телеграму із принизливим для Франції комюніке про переговори в Емсі прусського короля Вільгельма I та французького посланця Венсана Бенедетті. Таким чином Бісмарк здійснив свою знамениту провокацію, що увійшла в історію як "Емська депеша". Через шість днів Франція оголосила Пруссії війну, в якій уже взимку зазнала поразки.

 

1934 Народився Воле Шоїнка,

нігерійський письменник ("Лев і перлина", "Інтерпретатори"), лауреат Нобелівської премії з літератури (1986).

 

1938 Народився Мирослав Скорик,

український композитор і музикознавець; Герой України (2008), лауреат Шевченківської премії (1987).

 

1947 В Парижі міністри закордонних справ європейських країн прийняли план відновлення Європи, запропонований держсекретарем США Джорджем Маршаллом.

Від участі в конференції відмовились країни, контрольовані Радянським Союзом і Фінляндія.

 

1985 На змаганнях у Парижі Сергій Бубка

встановив свій п'ятий світовий рекорд і першим у світі подолав у стрибках з жердиною висоту 6 метрів.


Світлана Мормель
Олекса Янів