622 Початок ісламського календаря. Мусульманський календар (або Ісламський календар чи календар Хіджри) побудований на основі змін фаз Місяця. Нині він застовується для визначення дат релігійних свят, а також як офіційний календар у Саудівський Аравії, країнах Перської затоки та ряді інших мусульманських країн.

Літочислення за цим календарем ведеться від Хіджри - дати переселення пророка Мухаммада та перших мусульман з Мекки до Медини. Епоха до початку літочислення називається джахілія - епоха невідання.

 

1643 Експедиція голландського мореплавця Маартена Фриза

відкрила острів Сахалін.

 

1661 Стокгольмський банк випустив перші європейські банкноти. На даний час банкнотами називають переважно грошові знаки, що їх випускають в обіг центральні емісійні банки - нині вони є основним видом паперових грошей.

Це так звані звичайні паперові гроші, тобто грошові знаки з установленим державою примусовим курсом (законна платіжна спроможність), випущені нерозмінними на метал.
Проте не лише звичні паперові гроші іменують банкнотами. За традицією, що усталилася ще з XIX століття, банкнотами називають також класичні (розмінні) банкноти, що підлягають розміну на золото чи срібло, випуск яких дозволяється лише при умові наявності у емісійного банку металевого забезпечення (золотий запас банку). Крім того, банкнотами іменують ще й облігації, чи то кредитні білети - кредитні зобов'язання, що подекуди також мали силу законного платіжного засобу.

 

1723 Народився Джошуа Рейнольдс,

англійський художник; засновник і президент Королівської Академії в Лондоні.

 

1912 У Києві відбулося урочисте відкриття Бессарабського критого ринку,

збудованого на гроші цукрозаводчика Лазаря Бродського, призначні ним на цю мету за заповітом.

 

1918 Гетьман Павло Скоропадський затвердив зразок морського прапора України: на білому полі розміщувався прямий синій хрест, у лівому верхньому куті зображувався національний прапор невеликого розміру із видрукованою золотом печаткою св. Володимира посередині.

Зараз ВМСУ використовують прапор практично такого ж дизайну, але без тризуба.

 

1935 У місті Оклахома (США) встановлено перший у світі паркометр.

 

1937 Народилась Ада Роговцева,

українська актриса театру і кіно ("Два місяці, три сонця", "Овід", "Приборкання вогню", "Лісова пісня", "Вічний поклик").

 

1945 В пустелі поблизу авіабази Аламогордо, штат Нью-Мексико (США), проведено перше в світі успішне випробування ядерної зброї

- підірвано експериментальний заряд потужністю еквівалентною дев'ятнадцяти тисячам тон тринітротолуолу. Це стало результатом 28 місяців інтенсивної наукової роботи вчених під керівництвом Роберта Оппенгеймера над проектом під кодовою назвою "Манхеттенський".

 

1969 У США з космічного центру імені Кеннеді стартував "Аполлон-11", перший космічний корабель, який доставив людей на Місяць.

На борту корабля перебували його командир Ніл Армстронг та два члени екіпажу - Едвін Олдрін і Майкл Колінз.

Через 76 годин, подолавши за 384 тисячі кілометрів, "Аполлон-11" увійшов у навколомісячну орбіту.

Наступного дня спеціальний модуль відділився від корабля і спустився на поверхню Місяця. О 22-56, виголосивши знамениту фразу "Це маленький крок для людини і величезний стрибок для людства", Ніл Армстронг ступив на поверхню Місяця,

вперше в історії людства.
24 липня о 12-51 астронавти успішно повернулися на Землю, приводнившись у Тихому Океані.

Ця подорож стала можливою завдяки розробкам, здійснених ще у 1920 роках українським інженером Юрієм Кондратюком (Сергієм Шаргеєм).

Він є автором так званої "траси Кондратюка",

якою подорожували на Місяць космічні кораблі "Аполлон".

 

1990 Верховна Рада УРСР ухвалила Декларацію про державний суверенітет України.

 

2010 В Одесі відбулося урочисте відкриття нового,

Першого Одеського міжнародного кінофестивалю.

 

Світлана Мормель

Олекса Янів