1635 Народився Роберт Гук,

англійський натураліст, учений-енциклопедист, що зіграв важливу роль у науковій революції XVII століття. Роберт Гук дістав славу завдяки відкритому ним закону пружності (закону Гука). Крім того, Гук був відомим архітектором свого часу та головним землеміром Лондона після Великої пожежі.
Спектр його наукових зацікавлень вражає. Гук був першим, хто припустив, що тіла розширюються при нагріванні і що повітря складається із дрібних частинок, які розділені порівняно великими відстанями. Також його часто згадують як "батька мікроскопії", адже саме Гук увів термін "клітина" для визначення найменшої частини живого. Він збудував один із перших григоріанських телескопів, спостерігав за обертаннями Марса та Юпітера і, спираючись на свої досліди викопних решток, був прихильником теорії біологічної еволюції. На основі досліджень заломлення світла, він розробив хвильову теорію світла.
Ідею про універсальну силу тяжіння, слідуючи Кеплеру, Гук мав з середини 1660 років. Згодом, ще в недостатньо певній формі, він виклав її в 1674 в трактаті "Спроба доказу руху Землі", але вже в листі 6 січня 1680 року Ньютону Гук вперше ясно формулює закон всесвітнього тяжіння і пропонує Ньютону, як математично компетентнішому дослідникові, строго математично обгрунтувати його, показавши зв'язок з першим законом Кеплера для некругових орбіт. З цього листа, наскільки зараз відомо, починається документальна історія закону всесвітнього тяжіння. На підставі здійснених ним відкриттів багато дослідників нині вважають Гукає "батьком фізики".

 

1792 В ході Російсько-польської війни польська дивізія під проводом генерала Тадеуша Костюшка (6 тисяч багнетів) у битві під Дубенкою (біля Любліна)

отримала перемогу над 30-тисячним корпусом росіян на чолі з генералом Михайлом Каховським.

 

1811 Народився Вільям (Мейкпіс) Теккерей,

англійський письменник ("Ярмарок марнославства", "Книга снобів").

 

1853 Народився Гендрик Антон Лоренц,

нідерландський фізик, лауреат Нобелівської премії з фізики (1902).

 

1918 Народився Нельсон Мандела,

південноафриканський політик, борець за права людини (відбув 28 років ув'язнення за свої переконання), президент Південно-Африканської Республіки (1994-1999), національний герой країни.

 

1922 Народився Томас Самуель Кун,

американський теоретик науки.

 

1936 Народився Юрій Іллєнко,

український оператор, кінорежисер ("Легенда про княгиню Ольгу", "Вечір на Івана Купала", "Джерело для спраглих", "Білий птах з чорною ознакою", "Молитва за гетьмана Мазепу").

 

1937 Народився Роалд Гоффман (Руал Сафран),

американський хімік, поет і філософ єврейського походження, лауреат Нобелівської премії з хімії (1981), уродженець Золочева на Львівщині (Україна).

 

1995 Біля стін Софійського собору в Києві поховано Патріарха Київського та всієї Руси-України Володимира.

Спроба поховати тіло Патріарха у Софійському соборі наштовхнулася на опір представників московського патріархату та силові дії з боку загонів підрозділу міліції спеціального призначення "Беркут" і бійців Внутрішніх військ МВС України - багатотисячну поховальну процесію розганяли побиттям із застосуванням сльозогінного газу.

Активісти УНА-УНСО, які були на передньому краю маніфестантів, викопали могилу в асфальті й Патріарха Володмира поховали біля брами святої Софії.

Деякий час члени УНА-УНСО разом з вірянами стримували натиск міліції, однак вже згодом площа була заповнена працівниками міліції, які, за свідченнями очевидців, били лежачих людей та шматували українські прапори.

Близько 22 години кордон працівників міліції навколо могили був знятий, учасники процесії змогли засипати її землею.

Усіх затриманих було доставлено до Шевченківського районного відділку міліції.
Прокуратурою міста Києва було порушено кримінальну справу, розслідування якої завершилось в травні 1996. Слідство дійшло висновку про відсутність у діях працівників "Беркуту" ознак злочину, а тому кримінальна справа була закрита.


Світлана Мормель
Олекса Янів