1687 Івана Мазепу обрано гетьманом України.

Мазепа уславився як реформатор і благодійник, що надав кошти на будівництво в усій Гетьманщині низки церков, споруджених у стилі українського бароко. Заходами Івана Мазепи Києво-Могилянський колегіум набув статусу академії (у цей час відомої як "Могило-Мазепинська"), де завдяки матеріальній підтримці гетьмана було споруджено нові корпуси, збільшено кількість спудеїв до 2 тисяч. У добу Мазепи відроджується Київ як духовий центр України. Мазепинська доба створила свій власний стиль: виявився в образотворчому мистецтві, літературі, цілому культурному житті гетьманської України. Це було українське бароко - близький родич західноєвропейського - глибоко національний стиль, який мав свій найвищий розвиток в часи Мазепи.
Українське господарство в добу Мазепи також переживало піднесення. Поширилися торговельні зносини з Кримом і Чорноморсько-Дунайськими країнами. Зросла і внутрішня торгівля, стрімко розвинулися галузі промисловості, які вимагали спеціального технічного досвіду, спеціального устаткування і великих грошових видатків.

 

1814 Англійський винахідник Джордж Стівенсон

провів перше випробування паротяга.

 

1905 Народився Пантелеймон Шемет,

кобзар, засновник та соліст Канівської капели.

 

1917 Мата Харі, легендарна голландська

танцівниця засуджена французьким судом за звинуваченням у шпигунстві на користь Німеччини до смертної кари. Страта відбулася на військовому полігоні у Венсенні 15 жовтня 1917. Ніхто з родини танцівниці не звертався з вимогою про видачу тіла, яке, врешті, було передано в анатомічний театр. Її голова була забальзамована і збережена в Музеї анатомії в Парижі. Але в 2000 році архіваріуси виявили, що голова зникла. На думку фахівців, пропажа могла відбутися ще в 1954 році, коли музей переїхав. Звіти, датовані 1918 роком, показують, що музей отримав також інші останки Мати Харі, але і їх місцезнаходження наразі є невідомим.

 

1920 У бою під Сидоровом Окрема кінна дивізія армії УНР

вщент розгромила більшовицьку кінноту і два полки більшовицької піхоти.

 

1942 Імовірна дата смерті Олександра Бандери, брата Степана Бандери.

Від 22 липня 1942 був ув'язненим у німецькому концтаборі Аушвіц (№ 51020); там його закатували. Тіло спалили у крематорії.

 

1943 В Італії повалено фашистський режим. Велика фашистська рада висловилася за відставку Муссоліні, й цього ж дня за наказом короля його було заарештовано.

Уряд країни очолив маршал Бадольо. Пізніше німецьким спецназом Муссоліні було звільнено.

 

1978 У Великій Британії народилася перша людина, зачата в результаті штучного запліднення.

Батьки Луїзи Браун безуспішно намагались зачати дитину протягом дев'яти років і врешті зважились на штучне запліднення. Дівчинка народилась здоровою, за допомогою запланованого кесаревого розтину. Наразі жінка заміжня і народила двох синів не звертаючись до штучного запліднення.

 

2008 Початок візиту

Вселенського патріарха Варфоломія I в Україну.

 

Світлана Мормель
Олекса Янів