1492 За півгодини до світанку італійський мореплавець Христофор Колумб відплив з іспанського порту Кадіс  (за деякими даними з Уельби)

на чолі експедиції з трьох кораблів "Санта-Марія", "Пінта" і "Нінья" з екіпажем у 90 чоловік на пошуки західного морського шляху до Індії. Розпочавши, сам того не підозрюючи, нову добу в історії європейської цівілізації, добу відкриттів Нового світу.

 

1505 Народився Етьєн Доле,

французький перекладач, друкар, письменник. Найвідомішою роботою Доле став трактат "Про те, як якісно перекладати з одної мови на іншу". Його п'ять принципів перекладу стали п'ятьма заповідями для усіх перекладачів світу.

 

1778 Оперою Антоніо Сальєрі "Визнана Європа" відкрився оперний театр "Ла Скала" в Мілані,

збудований за проектом архітектора Джузеппе П'єрмаріні на місці старої церкви Санта-Марія делла Скала.

 

1803 Народився Пакстон Джозеф,

англійський архітектор, творець Кришталевого палацу у Лондоні.

 

1819 Народився Григорій Галаган,

український громадський діяч, за його ініціативою й при його матеріальній підтримці відкрито гімназію в Прилуках (1874) й багато народних шкіл, а також колегію (названу іменем його передчасно померлого сина Павла) в Києві (1871). Матеріально підтримував журнал "Київська Старовина". Був одним з фундаторів першого в Україні ощадно-позичкового товариства та бібліотеки, яка нині відома як Національна парламентська бібліотека України.

 

1911 Вперше літаки було використано у військових цілях,

італійці провели авіаційне вивчення дислокації турецьких військ поблизу Триполі.

 

1925 Народився Володимир Верменич,

український композитор, хоровий диригент ("Чорнобривці", на слова Миколи Сингаївського; "Іду я росами", на слова Олександра Богачука; "Спогад" ("Цо кому до тего"), на слова Ліни Костенко).

 

1929 У Ростові-на-Дону запрацювала перша в СРСР автоматична телефонна станція

на 6 000 номерів, збудована шведською фірмою "Ericsson".

 

1949 Народився Владислав Верстюк,

український історик, автор праць "Боротьба трудящого селянства України за зміцнення влади Рад" (1984), "Махновщина: селянський повстанський рух на Україні (1918-1921)" (1991), "Українські проекти в Російській імперії" (2004, у співавторстві, в межах проекту "Україна і Росія в історичній ретроспективі: Нариси в 3 томах").

 

1990 Верховна Рада УРСР

ухвалила закон про економічну незалежність Української РСР.

 

1992 У Ялті президенти України Леонід Кравчук та Росії Боріс Єльцин

підписали угоду про принципи формування військово-морських сил України і ВМС Росії на базі Чорноморського флоту колишнього СРСР - прийнято рішення про спільне використання Чорноморського флоту протягом трьох наступних років.


Світлана Мормель
Олекса Янів