1815 Наполеон відправився в заслання на острів Святої Олени (Saint Helena),

де й провів решту свого життя.

 

1834 Народився Осип-Юрій Федькович (Гординський),

письменник романтичного напряму, автор віршів, балад, поем.

 

1877 Народився Олександр Ханжонков, український підприємець, видавець, організатор кінопромисловості, продюсер, режисер, сценарист, один із піонерів кінематографу.

На студії Олександра Ханжонкова було знято перший в світі мультфільм. З 1915 компанія Ханжинова почала видавати журнал "Пегас", де, крім матеріалів про кіно, друкувалися матеріали про театр, літературу, культуру загалом. Ханжонков створив у своїй фірмі відділ з наукового кіно і випустив одним з перших в світі ряд кінострічок з сільського господарства, ботаніки, географії, медицині тощо.

 

1937 Народився Дастін Гоффман,

американський кіноактор українського походження, лауреат премії "Оскар" ("Крамер проти Крамера" [1979], "Людина дощу" [1988], "Опівнічний ковбой").

 

1943 Муссоліні був ув'язнений

на острові Маддалена біля Сардинії.

 

1945 СРСР оголосив війну Японії,

розпочавши введення військ у Манчжурію.

 

1949 У Страсбурзі відбулася

перша сесія Ради Європи.

 

1965 У Шешорах (Івано-Франківська область) відбувся несанкціонований мітинг

з нагоди відкриття пам'ятника Тарасові Шевченку.

 

1985 Розпочалося виведення радянських військ із Афганістану

після дев'яти років війни.

 

2000 Вчені Великої Британії, США й Італії офіційно оголосили про

початок дослідів з клонування людини.

 

2008 Під приводом захисту російських громадян в Південній Осетії Росія розпочала збройну агресію проти Грузії.

У ніч на 8 серпня після обстрілів грузинських сіл, Грузія заявила про проведення операції по відновленню конституційного ладу на території Південної Осетії і в результаті боїв повернула контроль над більшою частиною Цхінвалі. Того ж дня Росія ввела війська, в тому числі танкові бригади, на територію Грузії, піддала бомбардуванню грузинські міста, порти та військові об'єкти.
Військові дії поширилися далеко за межі Південної Осетії на інші міста Грузії та Абхазію, де з'єднання абхазьких загонів та російських "добровольців" атакували позиції грузинських військ та захопили Кодорську ущелину. 10 серпня грузинські війська заявили про відвід військ з Цхінвалі і про одностороннє припинення вогню. Михайло Саакашвілі підписав план перемир'я, запропонований Євросоюзом. Після окупації частини Грузії російськими військами та етнічних чисток грузинських сіл навколо Південної Осетії за участі міжнародних посередників було досягнуто припинення вогню. Незважаючи на підписані угоди, російські війська в результаті далеко просуватися вглиб грузинської території. Зокрема, були зайняті міста Горі, Сенакі, Поті, перерізана дорога, що сполучає західну і східну Грузію.
Згідно з досягнутими домовленостями, вивід російських військ з грузинської території мав завершитись до 1 жовтня 2008 року. Натомість 26 серпня Росія визнала незалежність Абхазії та Південної Осетії. Російські війська залишилися на території Грузії.

 

Світлана Мормель

Олекса Янів