480 до н. е. Битва при Фермопілах.

В ході Греко-перської війни триста спартанців на чолі з царем Леонідом ціною власного життя намагалися закрили військам перського царя Ксеркса І прохід через Фермопільську ущелину, проте зазнали поразки, що відкрило персам шлях до завоювання континентальної Греції.

 

1803 Американець Роберт Фултон продемонстрував у Парижі на ріці Сена сконструйований ним пароплав

- 20-метрове судно, що приводилось до руху паровим двигуном потужністю вісім кінських сил і розвивало швидкість до 3 миль.

 

1906 Народилась Памела Ліндон Треверс,

англійська письменниця, авторка серії книг про Мері Поппінс.

 

1910 Американець Алва Фішер запатентував

електричну пральну машину.

 

1914 Народилась Туве Маріка Янссон,

фінська художниця шведського походження, романістка, дитяча письменниця та ілюстратор, авторка серії книг про Мумі-тролів (українською вийшли в перекладі Наталі Іваничук).

 

1942 В Києві відбувся футбольний матч між київською командою "Старт" і збірною льотчиків Люфтваффе "Флакельф", в якому кияни перемогли з рахунком 5-3.

Через 9 днів після матчу частину футболістів "Старту" заарештували за крадіжку хліба з хлібзаводу, де вони працювали. Чотирьох із них значно пізніше, в 1943 році, розстріляли - через саботаж на хлібозаводі. Радянська пропаганда виокремила з ряду ігор, що були зіграні командою "Старт" влітку 1942 року одну гру із "Флакельф", створивши міф про "матч смерті", - нібито після нього загинула майже вся команда, що не погодилася програти окупантам. 2005 року прокуратура міста Гамбурга закрила справу про "матч смерті", яку вела з 1974 року. Між виграшем українців і їхнім розстрілом зв'язку там не знайшли. В Україні розслідування не проводилося.

 

1945 Через три дні після атомного бомбардування Хіросіми американці скинули другу атомну бомбу, названу "Товстун", на японське місто Нагасакі.

Пілот бомбардувальника B-29 мав скинути "Товстуна" на місто Кокура, але погані погодні умови завадили виконати наказ і в якості цілі було обрано Нагасакі, в котрому від вибуху загинуло більше 70 тисяч, а поранення отримали 200 тисяч осіб. Того ж дня імператор Японії заявив у парламенті про намір капітулювати, що й було зроблено наступного дня.

 

1963 Народилась Вітні Х'юстон,

американська поп-співачка.

 


Світлана Мормель
Олекса Янів