955 У битві на ріці Лех біля містечка Лехфельд (нині Аугсбург, Баварія) німецький король Отто I Великий

розгромив значно більші сили кочівників-угорців, чим назавжди зупинив їх спустошливі набіги на країни Європи.

 

1500 Португальський мореплавець Діогу Діаш,

корабель якого із-за шторму поблизу мису Доброї Надії відстав від експедиції свого брата Бартоломеу, відкрив острів Мадагаскар.

 

1539 Король Франції Франциск I

віддав наказ складати всі офіційні документи французькою мовою, а не латиною, як це робилося доти.

 

1675 Король Англії Карл II заклав перший камінь

Королівської обсерваторії в Гринвічі.


1833 Селище Вінді на березі озера Мічиган з населенням близько двохсот чоловік отримало статус міста.

Нині воно відоме під назвою Чикаго.

 

1846 Після десяти років дебатів з приводу того, як краще використати 500 тисяч доларів, котрі заповів США англійський хімік Джеймс Смітсон, Конгрес США прийняв рішення створити Смітсонівський інститут,

перший заклад із системи наукових і музейних центрів. Нині це найбільший музейний комплекс у світі, який щороку відвідує понад тридцять мільйонів чоловік.

 

1874 Народився Антанас Сметона,

перший президент Литви.

 

1874 Народився Герберт Гувер,

31-й президент США.


1876 У канадській провінції Онтаріо здійснено перший міжміський телефонний дзвінок

- відстань між абоенентами становила близько 13 кілометрів.

 

1897 Фелікс Гоффманн вперше отримав ацетилсаліцилову кислоту у формі, придатній для медичного застосування.

Нові ліки були зареєстровані під торговою маркою "Аспірин".

 

1920 Під Парижем підписано Севрський мирний договір між Великобританією, Францією, Італією, Японією і ще 9-ма державами з одного боку, та Туреччиною - з іншого.

Згідно з договором територія Туреччини зменшувалась майже вчетверо порівняно із довоєнною, армія демобілізовувалась, а військовий флот передавався союзним державам.

 

1985 Альбом Мадонни "Like a Virgin"

став першим сольним альбомом жінки-співачки, котрий розійшовся накладом більш ніж 5 мільйонів примірників.

 

1991 Під час ремонту обвалилась 646-метрова Варшавська радіощогла,

яка на той момент вважалась найвищою спорудою на Землі.

 

1995 На чемпіонаті світу в Гетеборзі (Швеція) українська спортсменка Інесса Кравець встановила світовий рекорд у потрійному стрибку

- 15 м 50 см, який і досі не перевершений.

 

2012 Після публікації в офіційній парламентській газеті "Урядовий кур'єр" набув чинності Закон про мови Колесніченка-Ківалова

"Про засади державної мовної політики".

 

Цього дня, у 2014 році, почались запеклі бої за Іловайськ


 

Одержавши контроль над Іловайськом, який розташований за 25 км від Донецька, українські війська могли б відрізати постачання зброї та живої сили до окупованого Донецька.

 

Метою військової операції було знищення укріпрайонів і блокпостів сепаратистів, встановлення повного контролю над важливим стратегічним плацдармом. 12 серпня українські армійські частини намагалися захопити місто з заходу (з боку Шахтарська), але не змогли - проросійські найманці вели вогонь з житлових будинків, а також за потужної підтримки важкої артилерії.

Як відомо, друга спроба штурму міста розпочалась 18 серпня - тоді українські військовослужбовці змогли взяти під свій контроль більшу частину міста, але після того, як 23-24 серпня Росія ввела свої регулярні війська, 28 серпня угруповання ЗСУ опинилося в оточенні.

Тоді в іловайський «котел» потрапили батальйони «Донбас», «Дніпро-1», батальйони МВС «Херсон», «Світязь» і «Миротворець», «Шахтарськ», а також зведена рота 93-ї та 17-ї бригад ЗСУ. Вже 29 серпня президент РФ виступив з пропозицією про гуманітарний коридор, який, начебто, гарантуватиме нашим військовим вихід із Іловайська.

Але вся суть псевдомиротвочої ініціативи головного ідеолога війни на сході України стала відома вже 30 серпня, коли колони українських солдат під час виходу з міста були підступно розстріляні російськими військовими.

В історію бої за Іловайськ, які тривали майже місяць, увійшли під назвою «Іловайський котел». Втрати української армії під Іловайськом стали одними з наймасштабніших за весь час бойових дій на сході країни, і спонукали українську сторону погодитися на умови Мінського перемир'я, підписаного 5 вересня 2014 року в білоруській столиці.

 


Світлана Мормель
Олекса Янів