1248 У Кьольні (Німеччина) почалась відбудова одного з найбільших за всю історію готичних соборів, збудованого у 873 і постраждалого від пожежі у 1278 році.

По завершенні будівництва в 1437 році 157-метровий Кьольнський собор на чотири роки став найвищою будівлею світу.

 

1385 Укладено Кревську унію, угоду між Польщею і Великим князівством Литовським,

що передбачала об'єднання цих країн в єдину державу.

 

1457 У німецькому місті Майнц надруковано "Псалтир", першу в Європі точно датовану книгу, на якій було вказано імена видавців - ними були Йоганн Фауст і Петер Шаффер.

Тривалий час цей витвір друкарського мистецтва вважався найдавнішою датованою книгою в світі.
Проте найдавніші зразки друкарського мистецтва, що дійшли до нашого часу старші від найдавнішої точно датованої європейської книги майже на 600 років. В 868 році китайський монах видрукував сувій завдовжки 4,8 метри, нині відомий як "Діамантова сутра".

Це найдавніший з нині відомих точно датований друкований документ, що дійшов до наших днів. Сувій було виготовлено методом силографії або ж деревориту - відтиску вирізбленого на дошці малюнку на папері. Таким чином дереворит є найдавнішим з відомих методом друку, який продовжили використовувати для виготовлення гравюр і після винайдення механічного друкарського пресу Йоганом Гутенбергом у 1439 році. Але в Європі про "Діамантову сутру" стало відомо лише на початку ХХ століття, після купівлі цього документа археологом Марком Аурелем Стейном у ченця в печерах Могао, поблизу Дуньхуан, де знаходилася величезна бібліотека рукописів. Згодом стало відомо, що у 1041 - 1049 китаєць Бі Шен використовував рухомі розбірні літери для друку з допомогою матриць і пуансонів. Вперше набірний друк з використанням дерев'яних літер було винайдено у Китаї, а автором винаходу був Ван Чжень (1290-1333).

Та в Європі ХV століття про Китай відомостей було обмаль, тож цілком імовірно, що Гутенбергу нічого про відкриття китайських майстрів відомо не було. Принаймні більшість європейців точно про це нічого не знала, кілька століть поспіль вважаючи саме Гутенберга першою в світі людиною, що винайшла книгодрукування.

 

1867 Народився Джон Ґолсуорсі,

англійський письменник, лауреат Нобелівської премії ("Сага про Форсайтів" [1932]; "Острів фарисеїв", "Сучасна комедія").

 

1873 Народився Іван Боберський,

діяч фізкультурно-спортивного руху.

 

1916 В ході Першої світової війни почалися бої Українських січових стрільців (УСС) за гору Лисоню

в складі австрійської армії проти російських військ.

 

1980 На Ленінській верфі у Ґданську (Польща) під проводом Леха Валенси 17000 робітників починають страйк,

що став початком демократизації Польщі і повалення комуністичного уряду Ярузельського.


Світлана Мормель
Олекса Янів