1007 На теренах півострова Юкатан (Мексика) засноване одне з найдавніших міст культури майя - Ушмаль (одна з імовірних дат).

Ушмаль був одним з головних культурних і політичних центрів стародавніх майя на півострові Юкатан. В період розквіту у місті жило до 25 тисяч душ. На момент прибуття європейців в середині XVI століття, за даними іспанських хроністів, місто ще було населеним, але скоро залишене його мешканцями. Розвалини Ушмаля поділяються на 6 груп, неодноразово досліджувалися з XIX століття археологами США і Мексики. Нині більшість міста вже досліджена, проведена часткова реставрація будівель.

 

1461 Трапезундська імперія припинила своє існування - вона була завойована султаном Мехмедом II,

який перетворив її на провінцію Османської імперії.

 

1534 Ігнатій Лойола

з шістьома своїми однодумцями заснував у Парижі орден єзуїтів (Товариство Христа).

 

1649 Під Зборовом козацька армія Богдана Хмельницького

розбила польське королівське військо Яна ІІ Казимира (Зборівська битва).

 

1769 Народився Наполеон I Бонапарт,

французький військовий і державний діяч, полководець - завойовник Європи, імператор Франції (1804-1815), король Італії і протектор Рейнського союзу. Своїми адміністративними і правовими нововведеннями заклав підвалини сучасної Французької держави.

 

1771 Народився Вальтер Скотт,

шотландський письменник ("Квентін Дорвард", "Роб Рой", "Айвенго").

 

1819 Народився Григорій Галаган,

громадський діяч, меценат, великий поміщик на Полтавщині і Чернігівщині, представник відомого шляхетного старшинського роду Галаганів.

 

1877 Томас Едісон

написав листа президентові телеграфної компанії Піттсбурга, в якому доводив, що найкраще вітання у спілкуванні телефоном - слово "hello" (у нас трансформувалося в "алло").

Цього ж дня Едісон першим у світі провів запис звуку - зафіксував на платівці пісню "Mary Had A Little Lamb".

 

1914 Офіційно відкрилось судноплавство через Панамський канал,

будівництво якого тривало майже чверть століття.

 

1966 Народилась Холлі Беррі,

американська кіноактриса ("Люди Ікс", "Бал монстрів", "Познайомтесь із Дороті Дендрідж", "Останній бойскаут"), лауреат премій "Оскар" (2002), "Золотий глобус" (2000).

 

1969 Біля Нью-Йорку почався почався перший Вудстокський музичний фестиваль,

який зібрав близько 400 тисяч глядачів. Серед виступаючих були Джиммі Хендрікс, Джо Кокер, Карлос Сантана, Дженіс Джоплін, Раві Шанкар, Джоні Уінтер, групи Blood, Sweat and Tears, Creedence Clearwater Revival, Canned Heat, Nash and Young, Grateful Dead, The Jefferson Airplane, Sly and the Family Stone, Ten Years After, The Who. Фестиваль став одним з найбільших музичних заходів 1960 років і одним з найлегендарніших за всю історію, а проте також став фактично останнім в епосі "бітників".

 

1978 Народилась Лілія Подкопаєва,

українська гімнастка, абсолютна чемпіонка Олімпійських ігор 1996 року в Атланті.

 

1997 В Україні засновано

орден княгині Ольги.

 

 

Світлана Мормель

Олекса Янів