1201 Засноване місто Рига

(столиця Латвії).

 

1649 Богдан Хмельницький підписав з польським королем Яном ІІ Казимиром Зборівський мирний договір,

за яким Україна на теренах 3 воєводств (Київського, Брацлавського та Чернігівського) отримувала автономію, а козацький реєстр було збільшено до 40 тисяч осіб.

 

1743 Джек Бротон

сформулював основні правила боксу.

 

1786 Засноване місто Рейк'явік

(столиця Ісландії).

 

1836 Народився Олександр Кониський,

український перекладач, письменник, видавець, лексикограф, педагог, громадський діяч. Автор тексту "Молитви за Україну", покладеного на музику Миколою Лисенком та першої ґрунтовної біографії Тараса Шевченка "Тарас Шевченко-Грушівський: Хроніка його життя" (у 2 томах), яка не втратила свого значення і понині. Один з основоположників НТШ. Також був активним освітнім діячем: брав участь у роботі київської Громади, організовував недільні школи. Як член київської міської ради домагався запровадження у школах української мови. Для недільних шкіл Кониський видав популярні книжки й підручники ("Українські прописи" (1862), "Арифметика, або щотниця" (1863), "Граматка або перша читанка задля початку вченья" 1882).

 

1868 Досліджуючи сонячний спектр, французький астроном П'єр Жансен

виявив новий елемент - гелій.

 

1920 Ратифіковано 19-у поправку до конституції США,

яка надала жінкам виборче право.

 

1941 НКВС-ники підірвали Дніпровську ГЕС,

що спричинило смерть тисяч мешканців берегової зоні та солдат радянської армії. Загинуло більше 100 тисяч осіб, точна кількість жертв невідома.

 

1991 Серпневий путч. У Москві створено Державний комітет із надзвичайного стану (рос. Государственный комитет по чрезвычайному положению, ГКЧП).

Увечері 18 серпня на дачі в Криму був блокований Президент СРСР Михайло Горбачов. Його дачу в Форосі відвідали члени ГКЧП і запропонували добровільно скласти із себе повноваження. Горбачов відмовився це зробити.
О 6 годині ранку 19 серпня 1991 року теле- і радіоканали передали повідомлення з Москви про створення ГКЧП і звернення його до радянського народу.

Вранці 19 серпня Кабінет Міністрів УРСР прийняв ухвалу, яку підписав перший віце-прем'єр Костянтин Масик, "Про створення тимчасової комісії для запобігання надзвичайним ситуаціям". Її очолив державний міністр УРСР з питань оборони, національної безпеки та надзвичайних ситуацій Євген Марчук. Партійні функціонери ЦК КПУ повністю підтримали путчистів.
Натомість заколотників однозначно засудили політики та партії з націонал-демократичного та націоналістичного таборів: НРУ, УРП, Союз українського студентства, "Меморіал", Товариство Лева, СНУМ. Донецькі шахтарі теж постановили не визнавати розпорядження ГКЧП та оголосили про безстроковий політичний страйк, вимагаючи заборони КПУ.
24 серпня 1991 року Верховна Рада України ухвалила Акт проголошення незалежності України: "Виходячи із смертельної небезпеки, яка нависла була над Україною в зв'язку з державним переворотом у СРСР...". За це рішення проголосували майже всі депутати. 25 серпня Президія Верховної Ради України прийняла постанову про тимчасове припинення діяльності КПУ. 26 серпня Верховна Рада України створила тимчасову комісію для перевірки діяльності посадових осіб, органів влади та управління, об'єднань і організацій в зв'язку з державним заколотом 19-21 серпня 1991 року. Виявлені документи довели безумовну причетність керівництва КПУ до безпосередньої підтримки ГКЧП, проте жодних наслідків для учасників заколоту це не мало.

 

1992 Засновано Почесну відзнаку Президента України,

першу нагороду незалежної України (з 1996 - орден "За заслуги").

 

2006 У Києві почався

IV Всесвітній форум українців.

 

2013 В Києві з нагоди 1025-річчя Хрещення України-Русі Главою УГКЦ Блаженнішим Святославом (Шевчуком) освячено Патріарший собор Воскресіння Христового, головний собор Української греко-католицької церкви.

На церемонії були присутні більше 20 тисяч прочан і представників Української Православної Церкви Київського Патріархату, Української Автокефальної Православної Церкви, Грузинської Православної Церкви.

 

Світлана Мормель

Олекса Янів