79 Відбулося виверження вулкану Везувій. Міста Помпеї і Геркуланум

припинили своє існування, будучи поховані під кількаметровим шаром вулканічного попелу. Кількість загиблих у обох містах оцінюється в 20-25 тисяч чоловік.

 

1572 Король Франції Карл IX під тиском своєї матері Катерини Медічі віддав наказ знищити у Парижі протестанських лідерів.

Це вилилось у масову різанину гугенотів, відому як Варфоломіївська ніч. Наступного дня Карл IX намагався припинити вбивства, але ситуація вийшла з-під контролю і знищення протестантів тривало до жовтня, охопивши провінції Руан, Ліон, Бордо і Орлеан. Вважається, що лише у Парижі було вбито близько 3 тисяч гугенотів і до 70 тисяч - по всій країні. Ця трагедія стала однією з найбільших в історії релігійних війн.

 

1745 Загинув ватажок опришків

Олекса Довбуш.

 

1899 Народився Хорхе Луїс Борхес,

аргентинський письменник ("Вигадані історії", "Рядки піщинок, що біжать"), перекладач, публіцист.

 

1923 Народився Віктор Глушков,

український вчений, піонер комп'ютерної техніки, директор Інституту кібернетики АН України.

 

1928 Народився Левко Лук'яненко,

український політик та громадський діяч, багаторічний в'язень радянських концтаборів, дисидент.

 

1947 Народився Пауло Коельо,

бразильський письменник ("Пророк", "Переможець залишається один", "Заїр", "Одинадцять хвилин", "Алхімік"); загальний наклад його книг перевищує 300 мільйонів.

 

1949 Набув чинності договір про створення НАТО,

підписаний у квітні дванадцятьма країнами по обидва боки Атлантики для забезпечення своєї безпеки і захисту головних цінностей - свободи, демократії, прав людини і верховенства права.

 

1991 Верховна Рада України прийняла Акт проголошення незалежності України (День Незалежності України).
Зібравшись на позачергову сесію депутатами Верховної ради України було прийнято Постанову та Акт проголошення незалежності України, затверджені конституційною більшістю - за Постанову проголосував 321 депутат, за Акт - 346 депутатів.

19-21 серпня 1991 року військо-комуністичні сили Радянського Союзу зробили останню спробу врятувати імперію від розпаду - створений у Москві Державний комітет з надзвичайного стану, очолений віце-президентом СРСР Генадієм Янаєвим, постановою №1 припиняв у країні діяльність небажаних новому режиму органів влади і управління, політичних партій і масових рухів, заборонив проведення мітингів, вуличних походів, демонстрацій та страйків, встановлював контроль за засобами масової інформації (цензуру).
Наслідком став "парад суверенітетів" - у перші дні путчу про вихід зі складу СРСР та відновлення своєї незалежності оголосили спочатку країни Балтії, а за ними і Україна. В результаті радянська імперія припинила своє існування.

 

1993 У Балаклаві під Севастополем на 19 кораблях прикордонних військ України вперше піднято державні прапори

і військово-морські стяги України.

 

2006 Міжнародний астрономічний союз прийняв нову класифікацію небесних тіл, за якою

Плутон перестав вважатися планетою Сонячної системи і набув статусу карликової планети.


Світлана Мормель
Олекса Янів