79 Помер Пліній Старший (Гай Пліній Секунд),

римський історик та вчений ("Германські війни", "Природнича історія"), державний та військовий діяч. Точна дата народження невідома.

 

325 У Нікеї (нині Туреччина) відбулися перші екуменічні дебати християнської церкви, собор на котрому було прийнято доктрину про "триєдиність Бога" (рівність Бога-отця, Бога-сина і Бога - Духа святого),

а також встановлено правила для визначення дня святкування Пасхи.

 

1227 Помер Чингізхан (Темучін),

монгольський полководець і завойовник; засновник і перший великий хан Монгольської імперії, найбільшої імперії у світовій історії.

 

1609 Галілео Галілей

продемонстрував венеціанській раді дожів новий пристрій - телескоп.

 

1819 Народився Алан Пінкертон,

американський розвідник і слідчий, засновник першого у світі приватного детективного агентства.

 

1752 Останній день Юліанського календара у Великобританії і її колоніях.

З наступного дня набув чинність Григоріанський календар.

 

1868 Народився Сергій Ізотов,

старшина Дієвої армії УНР.

 

1905 Народився Абрам Луфер,

український піаніст і педагог, заслужений діяч мистецтв Української РСР.

 

1919 Між Лондоном і Парижем відкрито

першу в світі регулярну комерційну міжнародну авіалінію.

 

1924 Народився Павло Загребельний,

український письменник ("Європа 45", "Роксолана"), сценарист ("Ярослав Мудрий", "Розгін"), журналіст ("Літературна газета"); лауреат Шевченківської премії.

 

1930 Народився Георгій Данелія,

кінорежисер ("Міміно", "Осінній марафон", "Кін-дза-дза", "Паспорт").

 

1940 Народився Микола Жулинський,

український літературознавець і політик, директор Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка, академік НАН України.

 

1968 На Красній площі у Москві Павло Литвинов, Лариса Богораз, Костянтин Бабицький, Вадим Делоне, Володимир Дремлюга, Віктор Файнберг і Наталія Горбаневська провели демонстрацію на знак протесту проти введення радянських військ до Чехословаччини.

Всі вони були заарештовані. Віктор Файнберг та Наталія Горбаневська були визнані неосудними - їх відправили на примусове психіатричне лікування, інші учасники були на різні терміни позбавлені волі. В 2008 році участники демонстрації були нагороджені урядом Чехії.

 

1991 Під час війни Хорватії за незалежність почалася битва за Вуковар.

Битва за Вуковар стала найбільшою і найкривавішою битвою Хорватської війни за незалежність і завершилась поразкою Хорватської національної гвардії, великим спустошенням Вуковара та численними вбивствами і переслідуваннями хорватського населення.

 

1991 Верховна Рада Білорусі

проголосила незалежність країни від СРСР.

 

1997 Егон Кренц,

останній лідер Комуністичної партії колишньої Німецької Демократичної Республіки, засуджений до 6.5 років позбавлення волі за виданий ним наказ стріляти по людях, що намагались подолати Берлінську стіну. Різні терміни ув'язнення отримали і його колеги по партії та Політбюро Гюнтер Клайбер та Гюнтер Шабовскі.

 

2012 Американський роботизований космічний зонд "Вояджер-1",

знаходячись на відстані 122 астрономічних одиниць від Сонця, залишив межі Сонячної системи і першим з літальних апаратів вийшов у міжзоряний простір.

 

Джон Маккейн - друг України. Річниця смерті сенатора Маккейна

 

 

Джон Маккейн народився у сім'ї військових. Його батько та дід були чотиризірковими адміралами ВМС США. Закінчивши військову академію в Аннаполісі, Джон Маккейн став офіцером військово-морської авіації. Ветеран В'єтнамської війни, він був збитий над Ханоєм та п'ять років перебував у в'єтнамському полоні. За військові заслуги Джон Маккейн був нагороджений медалями «Пурпурне серце», «Легіон Честі», Срібною та Бронзовою зірками.

У 1982 році Маккейн був обраний до Палати Представників Конгресу США, а в 1992 - сенатором від штату Аризона. Балотувався на посаду президента США.

Джон Маккейн був великим прихильником України і активно критикував Росію. Він приїжджав в Україну під час Революції Гідності та побував на Донбасі. Також сенатор Маккейн виступав за надання Україні летальної зброї.

 


Світлана Мормель
Олекса Янів