1565 У сучасній Флориді іспанці на чолі з адміралом Педро де Авілес зруйнували французький форт Каролен і засновали селище Сан-Агостін

- перше постійне поселення європейців у Північній Америці. Протягом 256 років це була найпівнічніша точка іспанських володінь. Нині Сент-Огастін - найстаріше місто США.

 

1749 Народився Йоганн Вольфганг фон Ґете,

німецький поет, основоположник німецької літератури Нового часу ("Фауст", "Страждання юного Вертера", "Поезія і правда").

 

1830 Почалось насильницьке переселення американських індіанців "п'яти цивілізованих племен" - черокі, чикасо, чокто, кріки та семіноли. Ці племена на початку XIX століття вже перебрали чимало звичаїв білих поселенців та встановили, здавалося б, добрі стосунки з сусідами.

Натомість племена було депортовано з їхніх рідних земель на південному сході США на індіанську територію (нині - штат Оклахома) на заході США. "Дорога сліз" обернулась трагедією - від браку води, хвороб та голоду загинуло від 4 до 15 тисяч індіанців.

 

1863 Народився Андре Блондель,

французький фізик, винахідник осцилографа.

 

1890 Народився Дмитро Загул,

український поет, перекладач, літературознавець. Загинув у більшовицьких концтаборах на Колимі.

 

1910 Чорногорія проголосила незалежність від Туреччини

і стала королівством на чолі з Ніколо I Петровичем.

 

1921 У Києві розстріляні 47 членів ЦУПКому (Центрального Українського Повстанського Комітету),

серед них Іван Андрух, співзасновник УВО, та поет Григорій Чупринка.

 

1963 На сходах Меморіалу Лінкольна у Вашингтоні перед 200 тисячами учасників маршу протесту проти расової сегрегації і дискримінації з промовою, що починалася словами "У мене є мрія" виступив борець за громадянські права темношкірих громадян Америки Мартін Лютер Кінг.

 

Вже через рік Конгресом США було прийнято 24-у поправку до конституції, котра ліквідовувала майновий ценз при голосувані і давала змогу бідним афро-американцям Півдня США брати участь у виборах, і Акт про громадянські права, котрий забороняв расову дискримінацію в усіх проявах суспільного життя.

 

1985 Український поет, дисидент Василь Стус

був вчергове запроторений до карцеру табору для політв'язнів 389/36 біля села Кучино Пермської області, де за кілька днів оголосив сухе голодування і згодом помер за нез'ясованих обставинах.

 

2014 У ході Війни за незалежність українські війська і добровольчі батальйони, що брали участь у наступі в районі Іловайська, потрапили в оточення.

За декілька днів, при узгодженому виході з оточення українське військо втратило понад тисячу чоловік убитими, пораненими, полоненими і зниклими без вісті.


Світлана Мормель
Олекса Янів