1870 Народилась Марія Монтессорі

італійський педагог, лікар, перша італійка, що стала доктором медицини; уславилась розробкою унікальної педагогічної методики для роботи з соціально занедбаними дітьми.

 

1898 У Києві відбулося офіційне відкриття Київського політехнічного інституту (нині - Національний політехнічний університет)

у складі чотирьох відділень (факультетів) - механічного, хімічного, інженерного та сільськогосподарського.

 

1919 В ніч проти 31 серпня об'єднані сили УГА та Дієвої армії УНР звільнили Київ

від російських більшовицьких окупаційних військ.

 

1920 Біля села Комарове (поблизу Замостя, Східна Польща) відбулась вирішальна битва Російсько-польської війни. Поляки розгромили російську 1-у Кінну Армію Будьонного, яка після цієї поразки так і не змогла оговтатись і перестала бути ефективною бойовою силою.

Поляки втратили в бою 500 чоловік і близько 700 коней; втрати росіян ніколи офіційно не публікувалися і оцінюються в не менш як 4 тисячі осіб.

 

1980 У Гданську створено незалежну профспілку "Солідарність",

активні політичні акції котрої у майбутньому призвели до падіння в Польщі комуністичного режиму. 14 серпня на гданській верфі ім. Леніна розпочався страйк, приводом до якого став наказ дирекції про звільнення з роботи крановщиці Анни Валентинович, яка була символічною фігурою на всьому Балтійському узбережжі ще з часів страйку 1970 року. 


Одразу був заснований страйковий комітет на чолі з Лехом Валенсою. Комітет висунув вимогу із 21 політичних, соціальних та економічних тез, де центральним пунктом було погодження комуністичної держави з існуванням незалежних (від державної влади) профспілок. Після довгих переговорів 31 серпня комуністичний уряд Польщі мусив погодитися з існуванням незалежних профспілок.

 

1990 У Берліні підписано підписано договір про об'єднання Німеччини,

розділеної після поразки у ІІ Світовій війні на ФРН і НДР.

 

1993 Завершено

виведення російських військ із Литви.

 

1994 У Берліні пройшла урочиста церемонія

виведення російських військ із Німеччини.

 

1995 На навколоземну орбіту запущено

перший український науково-дослідницький супутник Січ-1.

 

2002 Відбувся політ першого автожиру незалежної України КП-01. Автожир або гірокоптер чи ротоплан це гвинтокрилий літальний апарат, важчий за повітря. Підіймальна сила створюється завдяки ротору, що розміщений над фюзеляжем і вільно обертається від дії зустрічного повітряного потоку.

Перший автожир створив у 1923 році іспанський інженер Хуан де Ла Сієрва. Він розробив конструкцію ротора, основного елемента автожира.
Ротор автожиру забезпечує лише підйом в повітря, для переміщення у горизонтальній площині використовується додатковий рушій (повітряний гвинт).
Згодом автожири були витіснені з експлуатації досконалішими літальними апаратами - гвинтокрилами. Проте вже в середині ХХ століття зацікавлення ротопланами повертається - тепер їх переважно розглядають як більш досконалу технічно та більш безпечну альтернативу малим, одно чи двомісним, літакам.


Світлана Мормель
Олекса Янів