490 до н. е. Після перемоги афінян над армією перського царя Дарія I Великого біля Марафону до Афін з доброю новиною був направлений воїн Фітіпід. Він пробіг 42 кілометри і на головній площі Афін, вигукнувши: "Радійте. Ми перемогли!", помер.

На його честь на відновленій Олімпіаді в Афінах (1896) відбувся забіг між Марафоном і Афінами. Відтоді марафон став обов'язковою частиною олімпійської програми.

 

1794 З ініціативи французького еміґранта, герцоґа Армана Еммануеля дю Плессі де Рішельє на узбережжі Чорного моря почалося будівництво порту. Будівництво здійснювалося згідно з рескриптом, виданим російською імператрицею Катериною II про влаштування в селищі Хаджибей військової гавані і пристані для купецьких суден. Наступного року Хаджибей отримав нову назву - Одеса.

Проте саме містечко існувало набагато раніше. Приблизно у 1324 році узбережжя опинилося під владою Великого князівства Литовського. Саме у той час було засновано фортецю та селище Коцюбіїв, що згодом було перейменоване на Хаджибей. 25 вересня 1789 року його було завойовано російськими військами разом під керівництвом Хосе де Рібаса. Саме після захоплення фортеці поселення було перейменоване на Одесу та отримало статус міста.

 

1811 Народився Іван Вагилевич,

український поет, фольклорист, етнограф, філолог, громадський діяч, член "Руської трійці".

 

1831 Вийшла друком перша частина "Вечорів на хуторі біля Диканьки"

українського письменника Миколи Гоголя.

 

1834 Семюель Кольт

запатентував свій револьвер.

 

1945 В гавані Токіо на борту лінкора "Міссурі" було підписано Акт Капітуляції Японії у Другій світовій війні (свої підписи під ним поставили представники США, Китаю, Великої Британії, СРСР, Австралії, Канади, Франції, Нідерландів і Нової Зеландії).

З радянського боку підписав генерал-лейтенант Дерев'янко Кузьма Миколайович, уродженець Уманщини. Так завершилася ІІ Світова війна.

 

1967 Відставний британський офіцер Падді Бейтс проголосив створення на морській платформі біля берегів Англії незалежного Князівства Сіландія, яке надає громадянство всім охочим. Починаючи з 1969 року, запроваджені паспорти та поштові марки Сіландії, а 25 вересня 1975 року було прийнято конституцію князівства, власні прапор, герб і гімн, а також створено уряд і відповідні урядові структури.

Відтоді Сіландія стала конституційною монархією. Конституцію написав німецький правник Александер Ахенбах, який і став першим головою уряду Сіландії.


Світлана Мормель
Олекса Янів