1837 Американський винахідник Семюел Морзе

розробив електромеханічний телеграфний апарат для передавання й приймання повідомлень знаками (азбука Морзе).

 

1888 Американець Джордж Істмен отримав патент на фотокамеру,

яка працювала на плівці, що скручувалась в рулон, і зареєстрував свою торгову марку "Кодак".

 

1908 Народився Едвард Дмитрик

американський кінорежисер українського походження ("Молоді леви", "Міраж", "Шалако", "Вбий мене, коханий", "Перехресний вогонь"), батько жанру "чорного фільму" (нуар). У його стрічках знімались Марлон Брандо, Шон Коннері, Грегорі Пек, Бриджитт Бардо, Кірк Даглас, Роберт Мітчум.

 

1944 Фінляндія

припинила бойові дії проти СРСР.

 

1965 У київському кінотеатрі "Україна" під час прем'єри фільму "Тіні забутих предків" відбувся мітинг протесту проти нової хвилі політичних репресій серед української інтелігенції.

Серед учасників протесту: Василь Стус, Іван Дзюба, В'ячеслав Чорновол, Юрій Бадзьо, які закликали партійних керівників і населення столиці засудити арешти української інтелігенції, що стало першим громадським політичним протестом на масові політичні репресії в Радянському Союзі у післявоєнний час.


1985 Помер Василь Стус,

український поет, перекладач, прозаїк, літературознавець, правозахисник. Один із найактивніших представників українського культурного руху шістдесятників. Герой України. 28 серпня 1985 року Стуса відправили до карцеру за те, що читаючи книгу в камері, він сперся ліктем на нари. На знак протесту він оголосив безстрокове сухе голодування.Помер в ніч з 3 на 4 вересня, можливо, від переохолодження. За офіційними даними причина смерті - зупинка серця. Товариш Стуса, також колишній політв'язень, Василь Овсієнко поруч із цією версією висував припущення про загибель від удару карцерними нарами, цілком імовірно, зумисне підлаштовану наглядачами. В будь-якому разі смерть Василя Стуса стала наслідком повільного, цілеспрямованого вбивства, скоєного радянською тоталітарною системою, наслідком багаторічних переслідувань, зокрема й фізичних, що врешті-решт і призвели до його передчасної смерті поета.


1991 У Києві над будинком Верховної Ради

піднято жовто-блакитний прапор.

 

1998 Двома американськими аспірантами Ларрі Пейджем і Сергієм Бріном зареєстрована компанія "Google".

Заявленою місією компанії була "організація світової інформації, забезпечення її доступності і користі для всіх".


Світлана Мормель
Олекса Янів