1568 Народився Томмазо Кампанелла,

італійський філософ, поет, монах-домініканець, письменник-утопіст ("Місто Сонця").

 

1870 Народився Володимир Сікевич,

український військовий і політичний діяч, генерал Армії УНР.

 

1929 Прем'єр Франції Арістид Бріан

запропонував об'єднати європейські держави в одну.

 

1940 В "Піонерській правді" почали друкувати повість Аркадія Гайдара "Тимур і його команда". Події книги відбуваються під час війни, в якій радянські громадяни героїчно воюють (їх будинки патріотичні альтруїсти з команди Тимура позначають зірочкою), хоч до початку поширення бойових дій на терени СРСР, згідно з пізнішою офіційною міфологією - початку Великої Вітчизняної війни, на момент публікації повісті лишався майже рік.


Автор повісті, Аркадій Гайдар (справжнє прізвище Голіков) народився в невеликому робітничому селищі під Льговом на Курщині. Влітку 1919 навчався на Київських військових курсах (містилися у Володимирському кадетському корпусі). Під час революції став до лав російської більшовицької окупаційної армії. Восени 1921 року Гайдар був відправлений до Башкирії для придушення "залишків банд куркульського і націоналістичного спрямування" частинами особливого призначення (ЧОН). Швидко став відомий як кат та жорстокий вбивця. Після цього був начальником ЧК в Хакасії на кордоні з Тувою.

Власноручно застрелив або вбив особливо жорстоким способом багатьох місцевих жителів. Від його рук загинуло багато жінок, підлітків та дітей. Тоді ж отримав прізвисько "Хайдар". Він не знав хакаської мови, але мав ідею-фікс - знайти та вбити ватажка місцевого повстання. Розшукуючи його він у кожного місцевого, кому не пощастило з ним зустрітися, запитував "Хакар?" (хакаською це куди їхати чи де шукати). Не отримавши відповідь чи не зрозумівши її він вбивав свою жертву. Його злочини були такими кривавими, що навіть російське командування не витримало - Аркадій Голіков був звільнений з армії, виключений з партії і направлений на психіатричний огляд.
Все пізніше життя Голіков страждав на психічні розлади, вдавався до спроб самогубства, пив. Спробував лікуватися, але безуспішно. За спогадами друзів та колег-письменників, свої оповідання писав, як правило, в перервах між запоями, зачинившись від усіх на кілька днів у своїй кімнаті.

 

1946 Народився Фредді Меркюрі,

 

лідер британської групи "Queen".

 

1964 Народився Сергій Лозниця,

український і білоруський режисер документальних та художніх фільмів ("Щастя моє", 2010 - перший в історії український художній фільм, номінований на Каннському міжнородному кінофестивалі; "В тумані", 2012; "Майдан", 2014).

 

Світлана Мормель
Олекса Янів