1569 Помер Пітер Брейгель-старший,

нідерландський живописець і рисувальник, майстер пейзажу і жанрових сцен; батько художників Пітера Брейгеля Молодшого і Яна Брейгеля Старшого. Народився у 1525 році, точна дата народження невідома.

 

1585 Народився Арман Жан дю Плессі, герцог де Рішельє,

французький політичний діяч, кардинал, чиє життя та діяльність надихнули багатьох авторів художніх творів, зокрема кардинал Рішельє став одним з персонажів творів Олександра Дюма. Кардинал був не лише впливовим політиком, але й сприяв розвитку наук і мистецтв у Франції - ініціював створення Французької академії, передав Сорбонні за заповітом одну з найкращих в тогочасній Європі бібліотек. Його родич Арман Емманюель дю Плессі, герцог де Рішельє став одним з розбудовників Одеси.

 

1769 Народився Іван Котляревський,

український письменник, поет, драматург, основоположник сучасної української літератури, автор поеми "Енеїда"; драматург ("Наталка-Полтавка", "Москаль-чарівник"). У 1817-1821 роках Котляревський очолював трупу Полтавського вільного театру - першу професійну театральну трупу в історії українського театру. Діяв театр у спеціально для нього збудованому будинку в Полтаві, а гастролювала його трупа по всій Україні - у Харкові, Кременчуці, Ромнах, Чернігові та інших містах. За творами Котляревського згодом було знято ряд фільмів, а його п'єси і досі не сходять зі сцен театрів. За мотивами поеми Котляревського "Енеїда" створено мультфільм Ніни Василенко "Пригоди козака Енея" (1969), а в 1991 році "Енеїду" Володимира Дахна. За п'єсою "Наталка Полтавка" знято однойменні кінокартини в 1909, 1936 і 1978 роках (телефільм), а за п'єсою "Москаль-чарівник" - стрічки в 1909, 1911 і 1995 роках.

 

1776 Затверджено нову назву Обєднаних Колоній Америки

- країна стала називатись Сполучені Штати Америки.

 

1897 Народився Євген Цісик,

стрілець УСС, український музикант (скрипка), диригент театрального оркестру, композитор. Написав музику пісні "Тополя" на слова Тараса Шевченка.

 

1903 Народився Лев Шанковський (псевдонім - Олег Мартович),

український економіст, журналіст, військовий, активний учасник повстанської боротьби проти радянських і нацистських окупантів під час ІІ Світової війни, член-основоположник УГВР.

 

1942 В ході ІІ Світової війни відбулась перша і єдина спроба бомбардування території США

- легкий літак, піднявшись з палуби корабля, скинув декілька запалювальних бомб на територію штату Орегон, що привело до лісової пожежі.

 

1944 Радянський Союз і Польща підписали договір про "обмін населенням"

- розпочалася депортація українців з польської території (багато з них були виселені подалі від Карпат, в глиб країни) та поляків із Західної України на терени Польщі.

 

1968 На конференції в Сан-Франциско Дуглас Енгельбарт

вперше продемострував роботу комп'ютерної миші, яка в режимі реального часу керувала курсором на екрані монітора.

 

Світлана Мормель
Олекса Янів