10 вересня. Щоденник Української Кліо (ФОТО)
1846 Механік Елія Хау зі штату Массачусетс (США) отримав патент на діючий зразок швейної машини, котру він констуювував протягом трьох років.
Не взмозі знайти їй збут у США, в 1847 році Хау переїхав до Британії, де продав патент одному із англійських промисловців. Повернувшись на батьківщину, Хау виявив, що в США налагоджено випуск швейних машинок. Це були швейні машинки Ісаака Зінгера,
які, як виявилося, були побудовані за ідентичним принципом зразків Елія Хау. Тривалі судові тяжби з приводу відновлення порушеного авторського права зробили в решті-решт Хау багатою людиною, але практично невідомою, на противагу Ісааку Зінгеру.
1855 Народився Роберт Йоган Колдевей,
британський археолог, котрий теоретично визначив і практично підтвердив існуваня давнього міста Вавилон.
1873 Остап Вересай, найвiдомiший кобзар XIX столiття, виступив на позачерговому засiданнi Пiвденно-Захiдного вiддiлу Росiйського географiчного товариства у Києві.
Засноване 13 лютого 1873 року в Києві Південно-Західне відділення Російського географічного товариства зробило значний внесок у розвиток цілої низки галузей українознавства. Серед його членів були: Володимир Антонович, історик, археолог, етнограф; Павло Чубинський, етнограф, правник та громадський діяч, Михайло Старицький, письменник, драматург, основоположник українського професійного театру; Микола Лисенко, композитор та диригент. Виголошена 10 вересня 1873 року на засідання товариства доповідь Миколи Лисенка "Характеристика музичних особливостей українських дум і пісень, виконуваних кобзарем Вересаєм" стала початком наукового дослідження унікального явища української культури - кобзарства.
1885 Народився Олександр Палладін,
український біохімік, академік АН УРСР і АН СРСР.
1894 Народився Олександр Довженко,
український кінорежисер, письменник ("Зачарована десна", "Повість полум'яних літ"), художник, класик світового кінематографу ("Земля", "Арсенал", "Звенигора", "Поема про море").
1897 Лондонський таксист Джордж Сміт став першою в історії людиною, заарештованою за результатами автомобільної аварії, - не впоравшись з керуванням, він врізався в будівлю.
Сміт визнав себе винним і був оштрафований на 25 шилінгів.
1930 Народився Анатолій Скороход,
математик, громадський діяч, професор (1964), член-кореспондент (1967), академік НАН України (1985). Член Американської академії наук. Вже будучи членом-кореспондентом АН УРСР, у 1968 він став "невиїзним" та жертвою заборони на професію: йому заборонили читати лекції студентам і керувати аспірантами за участь у виступі групи українських інтелектуалів на захист конституційних прав громадян (підписав так званий "лист 137-ми").
"Невиїздним" лишався до 1982 року, а отже був позбавлений можливості виступати на наукових конференціях за кордоном СРСР. За цей період опублікував 12 наукових книг і 12 (частково в співавторстві) науково-популярних праць. Відсутність вченого на міжнародних наукових форумах та висока результативність дала підставу для чуток, начебто "Скороход" це збірне ім'я радянських математиків, які працюють в області теорії випадкових процесів (на кшталт французької групи Бурбакі).
1945 В Осло засуджено до страти Відкуна Квіслінга,
норвезького політичного діяча, що в роки окупації Норвегії німецькою армією був прем'єр-міністром колабораціоністського уряду.
1988 В Одесі почався
перший конкурс комедійних фільмів "Золотий Дюк".
1989 Уряд Угорщини відкрив кордон з Австрією для 10 тисяч громадян Східної Німеччини,
котрі прибули в країну з метою перебратися у ФРН і попросити там політичного притулку. Ці події прийнято вважати першим "проривом" Берлінського муру.
2008 У Європейському центрі ядерних досліджень (CERN), поблизу Женеви (Швейцарія) відбувся перший запуск Великого адронного колайдера,
найбільшого у світі прискорювача елементарних частинок. Фінансування та розробку проекту здійснюють понад 10 тисяч науковців та інженерів, представників різних університетів і лабораторій з понад 30 країн світу, серед них і українські вчені.
Світлана Мормель
Олекса Янів
