1816 Народився Карл Цейс,

німецький інженер-оптик та підприємець. Цейс зробив істотний внесок у розвиток технології виготовлення лінз. Його досягнення в цій галузі використовуються й понині. Заснований ним у 1840 році у Веймарі (Німеччина) завод згодом став одним із найвідоміших і найкрупніших виробників оптики. На фабриці в Єні Цейс розробив лінзи, які лягли в основу знаменитої цейсівської оптики. Спочатку продукція заводу використовувалася у виробництві мікроскопів, а після винаходу фотокамери компанія "Цейс" почала виробляти і всесвітньовідомі високоякісні об'єктиви.

 

1862 Народився О'Генрі (Вільям Сідні Портер),

американський письменник ("Королі і капуста", "Фараон і церковний спів", "Вождь червоношкірих", "Дари волхвів").

 

1864 Народився Павло Грабовський,

український поет-лірик, публіцист, перекладач.

 

1888 На відкритті промислової виставки в Торонто проведений

перший у світі запис людського голосу.

 

1914 Народився Гойко Стойчевич, майбутній Патріарх Сербський Павло.

Уславився своєю аскезою, вже будучи архімандритом керував єпархією не маючи ані співробітників, ані секретаря, ані автомобіля. Завжди пересувався або пішки, або на громадському транспорті. Був найстарішим серед сербських патріархів, на час обрання Павлові виповнилося 76 років. Його життєвий приклад та цитати стали вельми популярними ще за життя патріарха. Життєва мудрість слів Павла не втратила актуальності й по його смерті. Ставши патріархом у складні для свого народу часи, він твердив: "Ми не обираємо ні країну, де народимося, ні народ, в якому народимося, ні час, в якому народимося, але обираємо одне: бути людьми або нелюдам".


1927 Стався землетрус на Південному березі Криму,

що призвів до численних руйнувань від Севастополя до Феодосії. Саме цей землетрус потрапив до сюжету роману "Дванадцять стільців" Ільфа і Петрова.

 

1939 У воркутинському таборі

загинув український історик Віктор Юркевич.

 

1940 Народився Брайан Де Пальма,

американський кінорежисер ("Лють", "Недоторкані", "Місія неможлива").

 

1943 У Харкові створено Державний український народний хор. Організатором і першим керівником колективу став Григорій Верьовка, ім'я якого носить колектив з 1965 року.

Того ж року колективу присвоєно звання заслуженого, а 1997 надано статус національного.

 

1997 Європейська конвенція з прав людини

набула чинності для України.

 

2001 Близько 9-00 за місцевим часом (17-00 за київським) два літаки з інтервалом у 18 хвилин врізалися у башти-близнюки Всесвітнього Центру Торгівлі у Нью-Йорку. Від вибухів через годину південна вежа центру обвалилася, а згодом впала й друга.

 

Невдовзі після катастрофи у Нью-Йорку ще один літак врізався в Пентаґон,

 

а четвертий літак, захоплений терористами, впав неподалік міста Піттсбург.

 

Теракти 11 вересня призвели до загибелі 2977 осіб.

 

Світлана Мормель
Олекса Янів