1620 Помер Януш Острозький,

український політичний діяч, волинський воєвода (1584-1593), краківський каштелян (1593-1620), білоцерківський, черкаський, канівський, переяславський (1594-1620) та володимирський староста (1604-11620). Останній з великого роду князів Острозьких. Точна дата народження Януша Острозького невідома.

 

1683 У битві біля Каленберга під Віднем імператорські війська Леопольда I при допомозі баварських, саксонських і польських загонів, за підтримки українців та білорусів, нанесли вирішальну поразку армії Османської імперії, звільнили від облоги столицю і відтіснили турків в Угорщину. В ході бою було задіяно 20 тисяч важкої кінноти (15 тисяч польських гусарів та 5 тисяч німців), це стало однією з наймасовіших кінних атак в історії людства.


Перемога у битві біля Каленберга поклала край експанcіоністській політиці Османської імперії в Європі, зупинила її просуванню на захід і сприяла новому підйому Габсбургської монархії.

 

 

1818 Народився Річард Гатлінг,

 

 

американський винахідник, конструктор зброї, винахідник першої вдалої моделі кулемета - гармати Гатлінга. 

 

1825 У Львові народився Карл Доплер,

угорський віртуоз флейтист, диригент, музичний керівник, композитор, молодший брат композитора Франца Доплера і батько композитора Арпада Доплера.

 

 

1838 Народився Артур Ауверс,

 

 

німецький астроном, укладач одного з перших каталогів зірок. У 1888 видав нову обробку 3000 брадлеївських зірок. Протягом багатьох років каталог Ауверса-Брадлея залишався основою всіх досліджень про рух зірок (до появи Попереднього генерального каталога Л.Босса, що містив 6188 зірок). 

 

1857 Біля берегів Південної Кароліни затонув корабель «Центральна Америка», що перевозив каліфорнійських золотошукачів. Загинули 422 пасажири, затонуло майже три тонни золота. Відтоді скарб затонулої «Центральної Америки» понад 100 років був мрією скарбошукачів.

Місце затоплення «Центральної Америки», хоч і приблизно, але було відомим, однак глибина була чималою. Це довший час робило скарб недосяжним. Лише у вісімдесятих роках ХХ століття необхідні для глибоководних досліджень технології стали доступними підводним археологам і шукачам скарбів. На початку 1980-х створенням і використанням таких технологій зацікавився інженер Томмі Томпсон.

 

 

Він спроектував і зібрав телекерований підводний апарат «Немо» і задумався про його практичне застосування. Розшуки «Центральної Америки» видалися йому цілком гідним варіантом. Т

омпсон оснастив 55-метрове чотириярусне канадське дослідне судно Arctic Discoverer за останнім словом техніки і вирушив на пошуки. Виявивши затонуле судно, він залучив літаки і навіть супутники, щоб обстежити місце аварії. Дослідження потребували величезних ресурсів, але Томпсон швидко їх здобув. Золотошукачеві було не складно: романтика пошуку скарбів туманила голови навіть зазвичай розсудливим у фінансових питаннях ділкам. В короткі терміни Томпсон зміг залучити до фінансування пошуків «Центральної Америки» сто шістдесят одного інвестора. Пошуки виявилися успішними і це швидко стало широковідомим.

Більш ніж за рік до того, як з дна океану було піднято першу монету на шукачів скарбів вже було подано судовий позов: у 1987 році 39 страхових компаній пред'явили свої претензії на знайдені Томпсоном скарби. Питання про те, кому належить золото, розбиралося в суді 13 років. У 1992 році апеляційний суд виніс постанову, згідно з якою страховики повинні отримати частину скарбу, але ще вісім років пройшло, перш ніж була встановлена їхня частка в розмірі $5 млн, які вони згодом таки отримали.

Справжнім тріумфом експедиції Томпсона стало 11 вересня 1988 року. Цього дня робот підняв з дна судновий дзвін «Централ Америки», вантаж монет і золотих злитків. Роботи рухалися швидко. Вже невдовзі виявилося, що загальна вага скарбу становила більше двох тонн золотом; загальну вартість оцінили в 100-150 мільйонів доларів. Лише один із піднятих на самому початку злитків заважив на 36 кілограмів і згодом був визнаний найбільшим у світі. Через деякий час його продали з аукціону за вісім мільйонів доларів. Реальний обсяг затонулого скарбу і досі лишається достеменно не відомим: різні джерела називають цифри від 3 аж до 21 тонни золота.


Проте найцікавіше почалося, коли Томмі Томпсон... зник. Разом зі скарбом.
Судячи з усього, своє зникнення Томпсон планував настільки ж ретельно, як і пошуки скарбу. Принаймні, до середини 2000-х років інвестори вірили у виконання Томпсоном взятих на себе зобов'язань, попри те, що справжній розмір скарбу продовжував лишатися невідомим.

Коли Томпсона офіційно звинуватили, то за спритним інженером службі маршалів США довелося ще побігати: на Томпсона полювали більше двох років. Американська влада називала його «найбільш хитромудрим втікачем» - в решті, на планування втечі у нього було майже десять років і майже необмежені ресурси. «Задіявши всі наявні засоби», маршали врешті виявили в готелі поряд з Уест-Палм-Біч у Флориді невловимого шукача скарбів. Але сам знайдений Томпсоном скарб - ні. Доля скарбу залишається невідомою і досі.

Золотошукача привели у суд, де він зізнався, що частина скарбу - золоті монети на суму кілька мільйонів доларів - він сховав, однак незабаром заявив, що не пам'ятає, де саме. У листопаді 2016 року суддя наказав посадити Томпсона у в'язницю на рік і штрафувати на тисячу доларів кожен день до тих пір, поки до нього не повернеться пам'ять. Термін ув'язнення спливе за кілька тижнів. Проте пам'ять до одного з найбільш успішних шукачів скарбів ХХ століття наразі так і не повернулась.

 

1875 Народився Олександр Кошиць, диригент, композитор та етнограф.

 

 

Автор обробок українських народних пісень, що вразили увесь світ. Загальновідомо, що Кошецев «Щердик» вже понад століття є незмінним символом Різдва ледь не для всього світу. Менше відомо про іншу обробку Кошиця, яка також стала світовим хітом: колискову "Ходить сон коло вікон".

Кошицеву обробку колискової почув у Нью-Йорку у виконанні Українського Національного Хору Джордж Гершвін,

 

 

батьки якого емігрували з України ще до його народження. Музика вразила Гершвіна, він вирішив створити власну обробку мелодії. Але матеріал виявився не простим. Минуло майже 6 років, перш ніж була створена остаточна партитура нині всесвітньовідомого хіта, який вже більш як півстоліття користується незмінною популярністю: на мотив Кошицевої обробки Джордж Гершвін у 1934-1935 роках створив власну колискову, всесвітньовідому "Summertime".

 

 

Нині налічується понад 23 тисячі записів цієї пісні.

 

 

 

1897 Народилась Ірен Жоліо-Кюрі,

французька фізик, лауреатка Нобелівської премії з хімії 1935 року (спільно з чоловіком Фредеріком Жоліо), старша дочка нобелівських лауреатів Марії Склодовської-Кюрі та П'єра Кюрі.

 

1921 У Львові народився Станіслав Лем,

польський письменник-фантаст ("Соляріс", "Голос Неба", "Мир на Землі", "Вторгнення з Альдебарана").

 

1940 Поблизу селища Монтіньяк (Франція) чотирма місцевими підлітками знайдено печеру-грот з настінними малюнками віком 15 - 17 тисяч років,

котрі нині є однією з найбільших колекцій доісторичного живопису періоду раннього палеоліту.

 

1958 У США випробувана перша інтегральна схема, створена інженером Джеком Кілбі.

Незалежно від нього аналогічною розробкою займався Роберт Нойс,

котрому вдалось створити перший промисловий зразок. Вони обидва вважаються "батьками" мікросхем. В 2000 році Кілбі став лауреатом Нобелівської премії з фізики за свій винахід.

 

1991 У Києві демонтували пам'ятник, встановлений у 1977 році на честь Жовтневої революції на Майдані Незалежності.

Монумент мав вигляд гранітного пілона, висотою 18,4 метри, з фігурою Володимира Леніна з червоного граніту, висотою у майже 9 метрів. Перед пілоном, в ногах у Леніна, розташовувалися чотири бронзові фігури - робітника, селянина, робітниці і матроса (висота кожної статуї 5,25 метри). Згодом на місці демонтованого монумента було збудовано торгівельно-розважальний центр.

 

1996 На території Надвірнянського району Івано-Франківської області створено природний заповідник "Ґорґани".

 

 

З 13 липня 2017 року заповідник «Ґорґани» входить у світову спадщину ЮНЕСКО як один з масивів букових пралісів Карпат та давніх букових лісів Німеччини.


Світлана Мормель
Олекса Янів