1769 Народився Александр фон Гумбольдт,

німецький натураліст, один із засновників географії рослин, вчення про про життєві форми, загального землезнавства, кліматології.

 

1812 Французька армія Наполеона увійшла до Москви,

залишеної за наказом головного командувача російської армії Кутузова. Розпочалася велика московська пожежа. Здавши місто без бою, російські війська заздалегідь підготували і після входу до міста французької армії здійснили серію підпалів. Звісно, згодом відповідальність за пожежу була покладена на Наполеона, якій мав намір не лише захопити Москву, але й влаштувати там табір для зимівлі війська. 

Згодом ця ж техніка була застосована в Києві, у ході ІІ Світової війни. Перед полишенням міста радянські війська у підвалах та на горищах київських будівель заклали у ємності, що містили запалювальну суміш, а після входження в місто німецьких військ підірвали їх. Наслідком стало практично повне знищення Хрещатику та багатьох будівель історичного центру міста. Провину у руйнуваннях поклали на німців.
У цих двох підпалів є ще одна цікава спільна риса. В обох випадках російська пропаганда звинувачувала у пожежах супротивника і водночас старанно зберігала для історії імена реальних їх виконавців. Зокрема іменем Івана Кудрі, який нічим іншим, окрім керівництва диверсійною групою, що здійснила підпал Хрещатика не уславився в Києві і понині названо вулицю.

 

1845 Народився Іван Білик (Рудченко),

 

український письменник i етнограф, упорядник "Чумацьких народних пiсень" та збiрника українських народних казок.

 

1939 Авіаконструктор Ігор Сікорський

підняв у повітря свій перший гелікоптер VS-300.


1960 Засновано Організацію країн-експортерів нафти (ОПЕК).

Спочатку до складу організації ввійшли Іран, Ірак, Кувейт, Саудівська Аравія й Венесуела. До них пізніше приєдналися ще вісім: Катар (1961), Індонезія (1962), Лівія (1962), Об'єднані Арабські Емірати (1967), Алжир (1969), Нігерія (1971), Еквадор (1973-1992), Габон (1975-1994). В 2007 році до організації приєдналася Ангола і повернувся Еквадор. В 2008 році Росія заявила про готовність стати постійним спостерігачем. Однак ця готовність нікого особливо не зацікавила.
Метою ОПЕК є координація діяльності й вироблення загальної політики відносно видобутку нафти серед країн учасників організації.
Міністри енергетики й нафти держав членів ОПЕК двічі в рік проводять зустрічі для оцінки міжнародного ринку нафти й прогнозу його розвитку на майбутнє. На цих зустрічах приймаються рішення про дії, які необхідно почати для стабілізації ринку. Рішення про зміни обсягу видобутку нафти відповідно до зміни попиту на ринку приймаються на конференціях ОПЕК.

 

1995 У Брюсселі відбулась офіційна церемонія прийняття

Індивідуальної програми співробітництва між Україною і НАТО.


1996 В Одесі відбулися Світовий конгрес чеченців

і Всеукраїнський конгрес вайнахів.

 

Світлана Мормель
Олекса Янів