1406 Помер Кипріан,

Святитель, митрополит Київський і всієї Руси, письменник, редактор, перекладач і книжник. Народився в 1330 році, точна дата народження невідома. При Кипріанові була проведена реформа і деяка уніфікація церковного співу, музичної нотації і почався перехід літочислення з "березневого" року на "вересневий".

 

1620 З англійського міста Плімут у Новий Світ відплив корабель "Мейфлауер" з 48 членами екіпажу і 102 пасажирами, більшість із котрих хоч і були прибічниками англіканської віри, однак, заперечували проти деяких її положень і вимагали створення більш суворої церкви, за що піддавались переслідуванням на батьківщині.

Через 67 днів вони висадились в районі мису Код, де заснували колонію Новий Плімут (сучасний штат Массачусетс). Ще під час плавання чоловічою частиною мандрівників був створений і підписаний Мейфлауерський статут, документ, котрий гарантував усім колоністам рівні права і давав можливість розробляти власні закони та обирати органи самоуправління. Він зберігав свою чинність до 1691 року, коли Новий Плімут увійшов до складу Массачусетсу, і вважається першим в Америці законодавчим актом, виробленим на демократичній основі.

 

1914 2500 січових стрільців українського добровольчого легіону у складі австро-угорської армії

присягнули на вірність боротьбі за визволення України.

 

1930 Польський уряд розпочав проведення так званої пацифікації

(насильницького умиротворення) українців у Галичині.

 

1947 Народився Валерiй Марченко,

правозахисник, лiтерарознавець i перекладач.

 

1956 Народився Девід Коперфілд

(Девід Сет Коткін), американський ілюзіоніст.

 

1987 В Монреалі 23 провідні країни світу підписали протокол із закликом до припинення до 2000 року виробництва хімікатів, що руйнують озоновий шар Землі.

До 1997 року до Монреальського протоколу приєдналось ще 133 держави.

 

2000 У Києві зник український журналіст Георгій Ґонґадзе. Ця подія, поряд з оприлюдненням звинувачень про можливу причетність ряду можновладців до долі журналіста, стала причиною масштабної політичної кризи, а також масових акцій протесту.

15 березня 2008 року Апеляційний суд Києва визнав винними у вбивстві журналіста трьох співробітників Департаменту зовнішнього спостереження та кримінальної розвідки Міністерства внутрішніх справ України і призначив їм покарання у вигляді позбавлення волі терміном від 12 до 13 років. 30 серпня 2011 під час судового засідання ще один обвинувачуваний - Олексій Пукач, колишній начальник головного управління кримінального розшуку МВС, зізнався що власноруч убив Георгія Ґонґадзе і назвав замовників вбивства - Леонід Кучма, Володимир Литвин та Юрій Кравченко (останній покінчив життя самогубством 4 березня 2005 року. У записці родині, яку знайшли у нього за поясом, було сказано, що він не винний у противоправних діях, і "став жертвою політичних інтриг президента Кучми і його оточення"). Замовники викрадення та вбивства журналіста досі достеменно невідомі і лишаються не покараними.

 

Світлана Мормель
Олекса Янів