1743 Народився Жан Антуан де Кондорсе,

французький математик, філософ, енциклопедист, політик, голова французьких Законодавчих зборів.

 

1817 Народився Венцеслав Єдлічка,

український музичний педагог і громадський діяч.

 

1853 Народився Михайло Павлик,

український письменник, публіцист, громадський і політичний діяч. Дійсний член НТШ. Разом з Іваном Франком у 1890 році створили Русько-українську радикальну партію (РУРП).

 

1864 Народився Михайло Коцюбинський,

письменник ("Тіні забутих предків"), громадський діяч, класик української літератури.

 

1901 Народився Микола Глущенко,

 

український живописець.

 

1919 Оприлюднено відозву головного отамана військ УНР Симона Петлюри

до населення соборної України з викладом основних положень програми уряду УНР.

 

1935 Народився Кен Кізі,

американський письменник ("Пролітаючи над гніздом зозулі"), який вважається одним з родоначальників руху хіппі.
У 1959 році під час навчання у Стенфордському університеті, Кізі задля заробітку почав працювати нічним санітаром у психіатричному відділенні ветеранського шпиталю в Менло Парку, а також добровільно брав участь в експериментах з вивчення впливу на організм ЛСД, мескаліну та інших психоделіків.
Під впливом своєї роботи у шпиталі й експериментів з галюциногенами Кізі пише свій перший з опублікованих і найпопулярніший серед його доробку романів - "Пролітаючи над гніздом зозулі". Надрукований в 1962 році роман миттєво завоював популярність. Роман легко стає сценарієм - спочатку театральним, а у 1975 році Мілош Форман знімає за романом однойменний фільм, що отримує "Велику П'ятірку" премій "Оскар": найкращий фільм, найкращий режисер, найкращі актор та актриса першого плану і найкращий адаптований сценарій.


Отримавши гонорар за свій перший роман Кізі нарешті реалізує мрію - він купує будиночок у містечку Ла Хонда недалеко від Пало Альто і оселяється там разом з сім'єю і друзями, комуною. Головним їхнім захопленням були наркотики, зокрема ЛСД, які тоді ще перебували в рамках закону. Комуна отримала назву "Merry Pranksters" ("Веселі витівники"). В 1964 році Кізі з "Веселими витівниками" здійснили подорож із Каліфорнії через всю країну на старому шкільному автобусі. Ця подорож детально описана в документальному романі Тома Вулфа "Електроохолоджуючий кислотний тест". Цю подорож, метою якої стало творення мистецтва з повсякденного життя, публіцист та історик Жан Бодрійяр назвав "найдивнішою мандрівкою в історії людства після походу аргонавтів за золотим руном і блукання Мойсея в пустелі". Вона стала імпульсом до виникнення руху хіппі.

 

1939 Радянська армiя перейшла польський кордон дотримуючись умов пакту Молотова - Рібентропа.

Польське керівництво не наважилось де-юре оголосити війну СРСР, а головнокомандуючий польською армією Ридз-Смігли видав лише директиву відступати в Угорщину і Румунію, уникаючи прямих зіткнень з Червоною Армією. Операція по окупації теренів Польщі завершилась за тиждень виходом радянських військ на Західний Буг і Сян - Польща, як держава, вчетверте за свою історію припинила існування. 28 вересня 1939 року між СРСР і Німеччиною був підписаний Договір про дружбу і кордони, який остаточно мав викреслити Польщу з переліку країн Європи.

 

1989 У Львові відбулася маніфестація населення Галичини за легалізацію УГКЦ.

В акції взяли участь понад 100 тисяч осіб.

 

1989 У Чернівцях розпочався Перший Республіканський фестиваль української пісні "Червона рута", який тривав протягом восьми днів.

Серед переможців у різних категоріях фестивалю були Василь Жданкін, Андрій Миколайчук, Сестричка Віка, "Кому вниз", "Брати Гадюкіни", Едуард Драч, Віктор Морозов.

 

1993 Через 54 роки після початку окупації

останні підрозділи російських (колишніх радянських) військ залишили територію Республіки Польща.


Світлана Мормель
Олекса Янів