1705 Народився Йоасафат Горленко,

український освітній і церковний діяч, письменник.

 

1772 Австрійське військо увійшло до Львова

та встановило в краю правління Найяснішої цісарині Марії Терезії.

 

1783 В Парижі на запрошення Французької Академії наук брати Монгольф'є запустили першу "пілотовану" кулю,

котра через вісім хвилин після охолодження диму приземлилась за 2 кілометри від старту. В гондолі знаходились вівця, півень і качка.

 

1841 Народився Анатоль Вахнянин,

український композитор, педагог, журналiст, спiворганiзатор i перший голова товариства "Просвiта".

 

1875 Народився Федiр Кушнерик (село Велика Багачка Полтавської областi), кобзар.

В сім років осліп. Самостійно навчився грати на скрипці, з якою ходив по весіллях і ярмарках, заробляючи на прожиття. В 1909 зустрівся з кобзарем Михайлом Кравченком, який взяв його в учні. Від нього ж отримав і інструмент - з кравченковою бандурою і кобзарював все життя, навідуючись до Кременчука, Хорола, Полтави, Миргорода, Лубен, Києва, Ромен, Пирятина. В репертуарі мав думи "Про трьох богатирів азовських", "Про Кішку Самійла", "Про Олексія Поповича", пісні на вірші Тараса Шевченка і Степана Руданського, сам складав думи.

 

1888 У Бельгіїї на курорті Спа пройшов перший в історії конкурс краси.

До фіналу за надісланими до журі конкурсу фотографіями була відібрана 21 претендентка. Переможницею стала 18-літня креолка з Гваделупи Берта Сукаре, котра отримала премію в п'ять тисяч франків.

 

1893 Губернатор Нової Зеландії лорд Глазго підписав Білль, котрий вперше у світі гарантував жінкам право брати участь у виборах.

Білль про вибори став результатом багаторічної боротьби суфражисток країни за рівність можливостей. Новозеландські жінки змогли скористатись своїм новим правом уже через два місяці - під час загальнонаціональних виборів у листопаді. У США жінки отримали таке право в 1912 році, у Великій Британії - в 1928-у.

 

1897 Народився Леонід Недоля (Лук'ян Гончаренко), український письменник.

 

1907 Народився Михайло Юферов,

український художник театру і кіно.

 

1923 Згідно з постановою Раднаркому "Про набатний дзвін" у СРСР почали знімати дзвони

в окремих закритих церквах і монастирях "через непотрібність".

 

1941 Перші частини німецької армії увійшли до Києва.

До цього протягом двох днів у місті панувало безвладдя. Відступаючи радянські війська вивели з ладу водогін та каналізацію, було припинено електропостачання, вивезено основні запаси продовольства. Те, що вивезти було складно або не можливо було знищено на місці. Після входу до міста німецьких військ радянські диверсійні групи на чолі з Іваном Кудрею вчинили серію підпалів, внаслідок яких було вщент знищено вулицю Хрещатик та ряд інших будівель історичного центру міста.

 

1991 Відновила діяльність

Києво-Могилянська академія.

 

Світлана Мормель
Олекса Янів