1246 Помер Чернiгiвський князь i український святий Михайло Всеволодович.

В 1223 він брав участь у битві з монголо-татарами на річці Калці, згодом князював у Чернігові. Був вбитий татарами за публічну непокору - відмову виконати язичницьки обряди. Мученицька смерть Михайла в Орді заради торжества християнської віри швидко принесла йому надзвичайно високу популярність на Русі та спричинилася до його канонізації. Народився князь Михайло 1179 року, точна дата народження невідома.

 

1610 Польсько-українське військо

під проводом галицького шляхтича Станіслава Жолкевського захопило Москву.

 

1655 Переможна битва козаків під проводом Богдана Хмельницького з поляками пiд Городком.

Наслідком цієї битви було взяття гетьманським військом в облогу Львова та втеча короля польського Яна Казиміра до Селезії. Звідти він двічі просив Хмельницького не допустити знищення Речі Посполитої. Гетьман натомість висунув умову формального проголошення незалежності українських земель: "...хай відступлять козакам усю Русь до Володимира, Львів, Ярослав, Перемишль і формально проголосять її вільною, подібно до того як іспанський король визнав вільними голландців. Тоді ми житимемо з Польщею як друзі і сусіди..." - проголосив Хмельницький у своїй відповіді королю польському. Однак поляки надали перевагу домовленостям з Російською імперією, хоч ціною таких домовленостей став сам польський престол після смерті короля Яна Казимира.

 

1919 У Жмеринці підписано угоду між армією УНР і повстанськими загонами Нестора Махна.

Основою угоди стала декларація про спільну боротьбу з Добровольчою армією Денікіна.

 

1924 Народився Джеймс Гальяно,

італійський кутюрьє.

 

1929 Народився Iван Свiтличний,

український поет, мовознавець, лiтературний критик, правозахисник.

 

1934 Народилась Софі Лорен (Софія Шиколоне),

італійська кіноактриса, лауреат "Оскара" ("Дві жінки" [1961], "Одруження по-італійськи", "Людина з Ламанча").

 

1946 У французькому місті Канни вперше було проведено міжнародний щорічний кінофестиваль.

За наступні роки Каннський фестиваль пережив і зльоти і падіння - з 1948 по 1950 роки він не проводився з економічних причин, в 1952 році для його проведення було збудовано спеціальний Палац Фестивалів, а в 1955 з'явилась традиційна нині вища нагорода фестивалю - Золота пальмова гілка. З другої половини 1950-х Каннський фестиваль став найпрестижнішим міжнародним кінофестивалем і лишається таким й досі. Нині Канський фестиваль проводиться у травні і щорічно збирає близько 30 тисяч глядачів та учасників.

 

Світлана Мормель

Олекса Янів