1803 Народився Проспер Меріме,

французький письменник, драматург і новеліст ("Кармен"), історик ("Богдан Хмельницький"), етнограф і романіст. Проспер Меріме уславився як затятий популяризатор української історії, займаючись головним чином історією запорозького козацтва, та публікуючи свої розвідки в провідних французьких періодиках - "Revue des Deux Mondes" ("Огляд двох світів"), "Moniteur universel" ("Всесвітній порадник") тощо. Перший його нарис, де порушувалася тема Запорозької Січі ("Микола Гоголь", 1851), був написаний з нагоди французького перекладу повісті Гоголя "Тарас Бульба". Звичаї, побут, військову організацію українських козаків відтворив у п'єсі "Перші кроки авантюрника" (1852). Узагальнив свої розвідки у праці "Козаки України та їхні останні гетьмани" (1854), в якій ретельно описав суспільний устрій запорожців, їх роль в історії Європи, діяльність Богдана Хмельницького та Івана Мазепи. В 1863 році опублікував у часописі "Journal des Savants" ("Журнал вчених") розвідку "Богдан Хмельницький", написану переважно за матеріалами однойменної монографії Миколи Костомарова. Ця праця згодом перевидавалася в книзі "Козаки минулих часів", спричинивши 1869 розгляд у Сенаті Франції петиції про запровадження вивчення української історії у французьких школах. Меріме також належать переклади з художніх творів Марка Вовчка ("Козачка"), Миколи Гоголя ("Ревізор"), з якими письменник підтримував творчі зв'язки.

 

1918 Народився Василь Сухомлинський,

український педагог ("Серце віддаю дітям", "Про виховання"). Твори Василя Сухомлинського видані 53 мовами світу, загальним накладом у майже 15 мільйонів примірників. Книга "Серце віддаю дітям" перекладена на 30 мов світу і витримала 54 перевидання.

 

1934 Народилась Брижитт Бардо (Камілла Жавал),

французька актриса ("І створив бог жінку", "Віва Марія", "Бабетта іде на війну"), жіночий символ Франції 1960 років, активістка руху захисту тварин (з 1973 року).


1941 В окупованому Києві оприлюднено наказ німецького коменданта всім євреям з'явитися на збірний пункт у районі Бабиного Яру "для евакуації".

На вулицях Києва з'явився наказ трьома мовами: російською, українською та німецькою. "Наказується всім жидам міста Києва і околиць, - йшлося в ньому, - зібратися в понеділок дня 29 вересня 1941 року до год. 8 ранку при вул. Мельника - Доктерівській (коло кладовища)". З нищення євреїв наступного дня у Бабиному Яру, розпочалися масові страти киян німцями у цьому місці.


Світлана Мормель
Олекса Янів