1078 На Нежатинiй Нивi бiля Чернiгова

загинув князь Iзяслав Ярославич.

 

1621 Перемога українсько-польського вiйська пiд проводом Петра Сагайдачного

пiд Хотином.

 

1852 Народився Киріак Костанді,

український живописець ("У хворого товариша", "В люди", "Сутінки").

 

1881 Народився Михайло Возняк,

український лiтературознавець, iсторик лiтератури, академiк.

 

1900 Народився Томас Вулф,

американський письменник ("Додому нема вороття", "Про час і ріку", "Поглянь на домівку свою, янгеле").

 

1906 На першій міжнародній конференції з безпровідної телеграфії, що проходила у Берліні, в якості міжнародного сигналу лиха прийнято сигнал SOS. За однією з версій сигнал SOS то абревіатура фрази "Save Our Souls" ("врятуйте наші душі").

Але саме такий набір літер було обрано не керуючись тією чи іншою фразою, а довжиною набору літер - саме S та O мали найкоротші сигнали, а їх поєднання не можливо було сплутати з жодним іншим сигналом. Цей сигнал було вперше подано в 1909 році.

 

1925 Відкрито Харківський державний академічний театр опери і балету імені Миколи Лисенка.

Заснований як Українська Державна Столична Опера в Харкові, на базі постійної оперної антрепризи (з 1880), за існування якої в 1883 і 1885 роках вперше в Україні поставлено українські опери "Різдвяна ніч" і "Утоплена" Миколи Лисенка. 1930 року з 9 березня до 19 квітня у приміщенні Харківської опери відбувся процес у справі так званої "Спілки визволення України", на якому було засуджено до ув'язнення 45 українських інтелектуалів та громадських діячів. Нині будівля у напівзруйнованому стані, зала у який проходив процес практично знищена.
Починаючи із сезону 1991-1992 років театр працює в новому будинку постмодерної архітектури, розташованому по вулиці Сумській, 25.

 

1926 Розпочався Перший український науковий з'їзд

у Празі.

 

1939 Народився Іван Курас

 

український вчений-політолог, громадський та політичний діяч, академік та віце-президент НАН України, засновник і перший директор Інституту політичних і етнонаціональних досліджень НАН України (1991-2005).

 

1973 У Києві

відкрито пам'ятник Лесі Українці.

 

1990 За чотири дні до 41-ї річниці проголошення Німецької Демократичної Республіки Східна і Західна Німеччини об'єднались в одну державу після 45 років післявоєнного розділення.

Формально возз'єднання відбулось у вересні, після ратифікації відповідного договору парламентами ФРН і НДР і офіційні урочистості були заплановані на грудень, але згодом перенесені на два місяці раніше.

 

2010 Німеччина останнім траншем у розмірі 70 мільйонів євро завершила виплату репарацій, накладених на неї 1919 року Версальським мирним договором

(загальна сума репарацій становила 269 мільярдів золотих марок - еквівалент приблизно 100 тисяч тонн золота).


Світлана Мормель
Олекса Янів