1582 Папа римський Григорій XIII

оголосив про проведеня реформи календаря, яка мала на меті ліквідувати помилку в обчисленні дат: з моменту введення юліанського календаря до XVI століття "набігла" різниця в 10 днів порівняно з астрономічною датою. Згідно з нововведенням папи, зразу після 4 жовтня 1582 року наступало 15 жовтня; зберігалось правило високосних років: таким вважався рік, остані дві цифри котрого були кратні чотирьом. За григоріанським календарем, визнаним невдовзі практично в усіх католицьких країнах, помилка в одинь день "набігає" за 33 тисячі років.

 

1868 Народився Кирило Студинський,

літературознавець, громадський діяч, педагог, доктор філософії, академік, голова НТШ та Української Національної Ради.

 

1875 Засновано Чернівецький університет

- нині Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, державний вищий заклад освіти 4-го рівня акредитації у місті Чернівці.

Засновано університет указом імператора Австро-Угорщини Франца Йосифа, на основі теологічного інституту, що існував із 1827 року з німецькою мовою викладання та з окремими кафедрами української та румунської мов і літератур.
Першим ректором став учений і громадський діяч Костянтин Томащук. Тут викладали і вели дослідницьку роботу вчені європейського та світового рівня: економіст Йозеф Шумпетер, філософ Ґеорґ Еліс Мюллер, історик Раймунд Кайндль, славіст Омелян Калужняцький, україніст Степан Смаль-Стоцький, композитор і письменник Сидір Воробкевич.
Після розпаду Австро-Угорської імперії 1918 року і прилучення Буковини до Румунського королівства університет до 1940 року вважався румунським вищим навчальним закладом. У 1918-1940 pоках університет було румунізовано, скасовано українські кафедри, а українських професорів звільнено. Філософський факультет поділено на два: філософсько-літературний і природознавчий.
В 1940 році після радянської окупації Північної Буковини і включенням її до складу УРСР, університет реорганізовано у державний вищий навчальний заклад з українською мовою викладання та поділено на 7 факультетів, а з 1955 на 11: історичний, філософський, іноземних мов, географічний, біологічний, хімічний, фізичний, математичний, економічний, технічний і заочний, що об'єднали 51 кафедру. Теологічний факультет було ліквідовано. Запроваджене заочне й вечірнє навчання та аспірантуру.
Після здобуття Україною незалежності університету Указом Президента України надано статус національного.
При університеті діє ряд дослідних установ: ботанічний сад (заснований 1877), біологічна дослідна база, лабораторії фізики напівпровідників і термодинаміки, експериментальний рибозавод, сейсмічна і метеорологічна станції, 4 музеї (зоологічний, ботанічний, геологічний, історії університету).
Наукова бібліотека університету заснована в 1852 році як Крайова бібліотека, перша публічна бібліотека на Буковині, а від 1875 року працює як університетська бібліотека. Загальний фонд бібліотеки нині перевищує 2,5 мільйонів примірників. У фонді рідкісних та цінних видань зберігається біля 70 тисяч примірників інкунабул, палеотипів, вітчизняних та іноземних стародруків та особистих архівів.

 

1885 Народився Дмитро Андрусенко,

український кобзар, диригент, педагог.

 

1894 У Пенсільванії (США)

заснували Український народний союз.

 

1891 Народився Юрій Клен (Освальд Бургардт),

український письменник.

 

1948 Рада Міністрів СРСР ухвалила постанову

про виселення сімей "бандитських і націоналістичних елементів".

 

1957 В СРСР запущено перший у світі штучний супутник Землі - до 40-ї річниці Жовтневої революції, з космодрому Тюратам в Казахстані за допомогою переобладнаної балістичної ракети.

 

 

Першим в історії штучним об'єктом, який здійснив суборбітальний космічний політ, стала німецька ракета "Фау-2", успішне випробування якої було проведене на початку 1944 року.

З запуску трофейних, а пізніше модифікованих ракет "Фау-2" починались як американські, так і радянські ракетні і космічні програми.

 

1970 В Лос-Анжелесі у віці 27 років від передозування героїну померла американська співачка Дженіс Джоплін

 

 

- одна з найвизначніших жінок-виконавиць в історії рок-музики.


Світлана Мормель
Олекса Янів