1594 Розпочалося козацьке повстання

під проводом Северина Наливайка.

 

1713 Народився Дені Дідро,

французький енциклопедист епохи Просвітництва, філософ, видавець, письменник ("Лист про сліпих в повчання зрячим"). Головний редактор однієї з найзнаменитіших у світовій історії енциклопедій - "Енциклопедії або тлумачного словника наук, мистецтв і ремесел". Дідро створив первісну програму видання, став його головним редактором, був автором помітної кількості його статей. Перші двадцять вісім з тридцяти п'яти книг видання вийшли з друку в редакції одного Дені Дідро. Згодом співредактором видання став французький науковець Жан д'Аламбер.

 

1720 Російський цар Петро I підписав указ про заборону Києво-Печерській і Чернігівській друкарням

видавати книжки без великоросійської цензури.

 

1795 Голова Конвенту Поль де Баррас запропонував бригадному генералу 26-літньому Наполеону Бонапарту,

звільненому з армії після повалення Робесп'єра в червні 1794 року, повернутись на службу і придушити повстання роялістів у Парижі. Після виконання цього завдання Наполеона призначили головнокомандуючим французької армії в Італії.

 

1864 Народився Луї Жан Люм'єр,

французький вчений, винахідник кінематографа - в 1895 році разом з молодшим братом Огюстом він розробив конструкцію апарата для знімання і проеціювання "рухомих фотографій".

 

1880 В Парижі у віці 60 років помер французький композитор Жак Оффенбах,

 

 

автор багаточисельних оперет ("Орфей у пеклі", "Прекрасна Єлена", "Перікола", "Синя Борода") і однієї опери ("Казки Гофмана").

 

1909 Народився Богдан Iгор Антонич,

український поет.

 

1918 Переговори у Києвi мiж делегаціями України та Криму.

Прохання Криму про входження до складу України.

 

1919 Двадцятиоднорічний італійський автогонщик Енцо Феррарі дебютував на професійних автоперегонах.

Наступного року Феррарі перейшов до команди Alfa Romeo, на заводі котрої в 1929 році створив клуб ентузіастів автоперегонів, що в 1933 році трансформувався в спеціалізований інженерний підрозділ Alfa Romeo, а в 1940 - в самостійне підприємство по розробці гоночних авто. Лише через сім років Феррарі зумів завершити виготовлення першого власного автомобіля, Ferrari 125S, котрий того ж року виграв престижні змагання Coppa Enrico Faini, перші із наступних 5 тисяч змагань і конкурсів, де переможцем ставали машини Енцо Феррарі.

 

1929 У Харкові

відкрили пам'ятник Михайлові Коцюбинському.

 

1930 В селищі Узин на Київщині народився Павло Попович, космонавт, перший українець у космосі.

12 серпня - 15 серпня 1962 він на кораблі-супутнику "Восток-4", спільно з А. Г. Ніколаєвим, який пілотував космічний корабель "Восток-3", здійснив перший у світовій історії груповий політ двох пілотованих кораблів. В ході групового польоту були проведені перші експерименти з радіозв'язку між екіпажами двох кораблів в космосі і взаємне фотографування, виконана широка програма науково-технічних і медико-біологічних експериментів.
Другий політ в космос Попович здійснив 3-19 липня 1974 як командир екіпажу космічного корабля "Союз-14". 5 липня 1974 "Союз-14" провів стиковку з науковою станцією "Салют-3", що знаходилася на орбіті з 25 червня 1974 року. Сумісний політ космічного комплексу "Салют-3" - "Союз-14" продовжувався 15 діб. За час польоту космонавти провели дослідження геолого-морфологічних об'єктів земної поверхні, атмосферних утворень і явищ, фізичних характеристик космічного простору, а також медично-біологічні дослідження з вивчення впливу чинників космічного польоту на організм людини і визначення раціональних режимів роботи на борту станції.

 

1933 Наркомат освіти УРСР прийняв ухвалу про театр "Березіль", згідно з якою Леся Курбаса звільнено

з посади художнього керівника і директора театру.

 

1936 Народився Вацлав Гавел,

чеський драматург, дисидент часів комуністичного режиму в Чехословаччині, перший демократично обраний президент Чехії за 55 повоєнних років (з 1993 року).

 

1941 На початку гiтлерiвської окупацiї

на Волинi постали першi загони самооборони, що заклали основу УПА.

 

1941 У Києві ОУН(м) створила Українську Національну Раду

на чолі з Миколою Величківським.

 


Світлана Мормель
Олекса Янів