1586 Загальнi збори Успенськог братства у Львові ухвалили рiшення про заснування школи. Так постала перша "братська школа", що згодом розповсюдилися по свій Україні. Братські школи були найпоширенішими українськими національними навчальними закладами впродовж цілих трьох століть - з кінця XVI аж по XVIII століття.

Школи були двох типів: елементарного та підвищеного і відрізнялися від інших тогочасних шкіл, приміром, протестантських, католицьких, православних монастирських та національних: єврейських, вірменських тощо. Предмети у цих школах викладалися рідною мовою, вивчалася антична література, філософія, розвивалися розумові здібності учнів. Про принципи функціонуваня братських шкіл свідчять їх статути, зокрема, в статуті Львівської братської школи є відомості про режим навчальної діяльності учнів, окреслено коло їхніх обов'язків, а також учителів, батьків та опікунів. Такі школи могли відвідувати вихідці з різних суспільних верств - козаки, міщани і шляхта.

 

1669 У Києві засновано

Духовну академію.

 

1862 Помер Якiв Кухаренко,

наказний отаман козацького вiйська на Кубанi, письменник i етнограф, драматург, автор п'єси „Чорноморський побит на Кубані". Згодом п'єса стала основою для "Чорноморців" (1872) створених Михайлом Старицьким з Миколою Лисенком і в такому форматі користувалася широкою популярністю в Україні кінця ХІХ століття. Пам'ять про Кухаренка залишилася і як про письменника та знавця традицій запорожців та чорноморців. Збірник його розповідей українською мовою був виданий у 1880 році і перевиданий празьким виданням у 1927 році. Кухаренко вів широке листування з відомими діячами науки, літератури та культури. Двадцятилітня дружба Кухаренка з Тарасом Шевченком породила цікаве і змістовне листування між ними. Згодом їх листи частково були опубліковані. Народився Курахренко на Кубані в станиці Медведівській в 1800 (за іншими даними 1799) року.


1871 Народився Іван Піддубний,

український спортсмен, борець, шестиразовий чемпіон світу (1905-1909); 25 років вважався непереможним борцем, найсильнішим у світі.

 

1882 Народився Іван Єрофеєв

український письменник, історик, етнограф, літературознавец і фольклорист.

 

1886 Харківська міська публічна бібліотека

прийняла перших відвідувачів.

 

1938 Карпатську Україну проголосили автономною державою у федерації із Чехією та Словаччиною.

В Ужгороді створили перший автономний уряд Карпатської Русі, який очолив Андрій Бородій.

 

1938 Розстріляно кобзаря Гната Хоткевича.У віці 52 років пішов з життя український письменник ("Поезії в прозі", "Гірські акварелі", "Камінна душа"), артист та мистецтвознавец, художній керівник Полтавської капели бандуристів та педагог.

Автор першого підручника гри на бандурі. Його досліди та посібники з бандурництва і досі не втратили актуальності.

 

1977 Організація Українського визвольного фронту провела в Нью-Йорку

мотопохід під гаслом "Проти поневолення України московським комунізмом".

 

1991 Верховна Рада України ухвалила

закон про громадянство України.

 

Світлана Мормель
Олекса Янів