1665 Пiдписанi Московськi статтi,

якими обмежувалась автономiя України.

 

1672 Народився Пилип Орлик,

український державний і військовий діяч. Гетьман України в еміграції (1710-1742), автор першої української (і першої в світовій історії) Конституції нового часу.

 

1738 Народився Артур Філліп,

британський адмірал, засновник міста Сідней (1788), першого європейського поселення в Австралії.

 

1906 Народився Ігор Савченко,

український кінорежисер ("Дума про козака Голоту", "Богдан Хмельницький", "Тарас Шевченко").

 

1913 В Києві почався суд над Менделем Бейлісом,

звинуваченим у ритуальному вбивстві весною 1911 року 13-літнього Андрія Ющинського. Через місяць після початку суду присяжні виправдали Бейліса.

 

1918 Народився Джером Роббінс (Рабинович),

американський хореограф, кінорежисер, лауреат "Оскара" ("Вест-сайдська історія", "Скрипаль на даху").

 

1921 Всеукраїнський православний собор у Києві, скликаний Всеукраїнською православною церковною радою, затвердив автокефалію Української православної церкви (проголошену ще в січні 1919 року)

і обрав митрополитом Василя Липківського.

 

1939 З ініціативи Лео Сциларда ряд вчених зі світовим ім'ям, зокрема Енріко Фермі, Юджин Вігнер та Альберт Ейнштейн підписали лист зі зверненням до президента США Франкліна Рузвельта. В листі йшлося про необхідність розпочати роботи зі створення атомної бомби зважаючи на небезпеку розробки цієї зброї у нацистській Німеччині.

Лео Сілард (другий справа внизу) разом із колегами з проекту

Наслідком стало виникнення так званого "Манхеттенського проекту", який був успішно завершений у 1945 році. Виготовлені на основі цих розробок дві атомні бомби - "малюк" та "товстун" були скинуті на японські міста Хіросіма та Нагасакі. Більшість науковців, що приймали участь у створенні цього проекту згодом приймали активну участь у боротьбі проти ядерної загрози світу.

 

1942 Народився Володимир Яворівський,

український письменник, політик, став одним з співзасновників і тривалий час очолював Демократичну партію України. ДемПУ стала першим українським партійним утворенням, що склало альтернативу КПРС - єдиній протягом понад 50-ти років партії в рамках радянської однопартійної системи.

 

1949 На 3-й Генеральній Асамблеї Всесвітньої медичної асоціації прийнято перший міжнародний кодекс медичної етики,

головними принципами якого стали прийняття медичного рішення виключно в інтересах пацієнта, співчуття і повага до людської гідності.

 

1980 Український космонавт Леонід Попов

повернувся на Землю після рекордного по тривалості 185-денного перебування на борту станції "Союз-35".


Світлана Мормель
Олекса Янів