1307 Розпочалося знищення християнського ордену Бідних Братів-Воїнів Христа та Соломонового Храма, більш відомого як орден Тамплієрів.
13 жовтня 1307 року, що випадало на п'ятницю (дата, що пов'язується, можливо помилково, з народженням легенди про п'ятницю тринадцяте) за наказом короля Філіпа IV було заарештовано всіх тамплієрів, що перебували на території Франції. Їх звинувачено в численних єресях, та катовано французькою владою (номінально - Інквізицією), доки вони не „зізналися".

Це звільнило Філіпа від зобов'язання сплачувати кошти, які він позичав у ордена та виправдало розграбування орденського майна. 1312 року папа римський Клемент V через суспільну думку та скандал, а також через тиск з боку Філіпа (не без допомоги якого Клемент V став Папою) офіційно розформував орден під час Віденського Собору.

З орденом пов'язана ціла низка легенд та напівлегенд. Зокрема, невідомо, що ж сталося з багатьма тамплієрами по всій Європі, які уникли арешту у перші дні нищення ордену, куди подівся флот ордена, який зник з Ла Рошелі в п'ятницю 13 жовтня 1307 року. Також не було знайдено архіву тамплієрів (подейкують, досить великого), в якому містилися всі відомості про їх фінансову діяльність.

Легендами оповита і смерть останнього Великого магістра ордену Тамплієрів - Жака де Моле.

Після п'яти з половиною років ув'язнення і тортур його було спалено 18 березня 1314 року як єретика. Твердять, шо його останніми словами, були: "Франція згадає нашу останню мить. Ми вмираємо безневинно... Та на небесах є праведний суд, що ніколи не залишить без уваги благання невинного. І на цей суд я через сорок днів закличу тебе, первосвященику Риму! О Філіппе, мій королю, я даремно прощаю тебе, бо і ти засуджений Божим судом. Через рік я чекаю тебе". Папа Клемент V помер від невідомої хвороби через тридцять один день. Філіпп IV помер у невимовних стражданнях наприкінці 1314 року. Історія ордену і досі збурює уяву: і понині ходять чутки про реліквії, якими начебто володіли члени ордену, такі як Святий Грааль, Ковчег Заповіту та загалом про скарби ордену, сховані тамплієрами. Проте легенди продовжують лишатися лише легендами. Натомість католицька церква згодом таки визнала, що тамплієрів було засуджено безневинно.

 

1838 Народився Олександр Рубець,

фольклорист, хоровий диригент i композитор.

 

1925 Народилась Маргарет Тетчер,

британський політик, перша жінка, що стала прем'єр-міністром Великої Британії (1979-1990).

 

1948 Рада Міністрів СРСР прийняла ухвалу

про виселення сімей «бандитських і націоналістичних елементів».

 

1957 В СРСР 04.10.1957 було здійснено запуск першого у світі штучного супутника Землі.

 

 

В 1967 Міжнародною федерацією астронавтики цю дату проголошено Днем початку космічної ери людства.

 

Світлана Мормель
Олекса Янів