1056 Київський диякон Григорій - переписувач та автор післямови однієї з найдавніших датованих руських книг - Остромирова Євангелія, розпочав роботу над його створенням. До 12 травня наступного року, коли він завершить свою працю, книга міститиме 294 аркуша, які прикрашатимуть прекрасні заставки та мініатюри. Це Євангеліє було призначене для Остромира, у хрещенні Йосипа, свояка князя Ізяслава. За ім'ям першого власника і отримало свою назву.


По смерті Остромира коштовне Євангеліє п'ять століть перебувало у Софійському соборі - головному храмі новгородської торговельної республіки. У 1570 р. війська Івана Грозного вивезли новгородські церковні скарби до Москви. У 1700 р. згадка про Остромирове Євангеліє з'явилася в описі майна Воскресенської церкви Московського кремля. Петро І повелів перевезти його до Санкт-Петербургу.
Наступного разу раритет був віднайдений по смерті Катерини ІІ у її гардеробі. Олександр І передав Євангеліє до Імператорської публічної бібліотеки, про унікальну книгу з'явилась публікація у журналі "Ліцей". До її вивчення заходився відомий філолог акад. О. Востоков (Остенек), результатом його копіткої праці стали фундаментальні "Роздуми про слов'янську мову". У 1843, 1883 та 1898 роках "Остромирове Євангеліє" було перевидане. Нині рукопис знаходиться в Російській національній бібліотеці у Петербурзі. Про наміри повернути реліквію в Україну Росія не заявляла.

 

1520 Португальський мореплавець Фернан Магеллан відкрив протоку, що нині носить його ім'я.

600-кілометрова Магелланова протока між континентальною частиною Південної Америки і островом Вогняна Земля з'єднує Атлантичний і Тихий океани. На її подолання першопрохідцями знадобилося 38 днів і це змогли зробити лише три з чотирьох суден експедиції Магеллана.

 

1833 Народився Альфред Нобель,

шведський хімік, винахідник динаміту, засновник Нобелівських премій.

 

1921 Василя (Липківського) рукопокладено

на митрополита Київського і всієї Русі-України УАПЦ.

 

1915 Здійснено передачу першого трансатлантичного повідомлення по радіотелефону

- абоненти перемовин знаходилися один у Арлінгтоні (штат Вірджинія), другий у Ейфелевій вежі у Парижі.

 

1925 На Електричній виставці у Нью-Йорку продемонстровано роботу першого фотоелектричного пристрою,

який здійснював лік об'єктів, що переривали світловий промінь, спрямований на фоточутливий елемент. Нині за цим принципом працює більшість пропускних систем, в тому числі в метрополітені.

 

1995 Помісний Собор Української Православної Церкви Київського патріархату

обрав патріархом Київським і всієї Руси-України митрополита Київського Філарета (Денисенка).

 

2015 Саме сьогодні очікується приліт Марті Макфлая -

 

 

героя фантастичної трилогії «Назад у майбутнє» ("Back to the future")


Світлана Мормель
Олекса Янів