1797 Перший в історії стрибок людини з парашутом.

Поблизу Парижа француз Андре Жак Гарнерен здійснив вдалий стрибок з борту повітряної кулі, наповненої воднем, що піднялась на висоту 680 метрів.

В 1799 році дружина Гарнерена, Жанна-Женев'єва,

стала першою жінкою, що здійснила стибок з парашутом; у 1802 році у Лондоні Андре Жак Гарнерен

стрибнув з рекордної на той час висоти 2700 метрів.

 

1811 Народився Ференц Ліст,

угорський композитор ("Угорська рапсодія", "Орфей", "Фантазія на угорські народні теми"), піаніст, педагог.

 

1835 У селі Шляхові Коричинці (нині - Хмельницька область) вбитий 48-річний Устим Кармалюк (Кармелюк),

керівник селянського повстання 1830-1835 років, яке охопило Поділля і суміжні повіти Київщини та Бессарабії. Вбив Кармелюка із засідки шляхтич Рутковський. За переказом йому вдалося це зробити лише тому, що стріляв він не кулею, а ґудзиком - тільки так можна було убити "характерника".
Кармалюк є одним з найбільш шанованих українських національних героїв. Його відвага, лицарство та чесність відображені як у народних переказах так і у літературних творах.
Образ Кармалюка надихав Михайла Старицького, Марко Вовчок, Степана Васильченка, Василя Кучера та багатьох інших. Фольклорні добутки про народного героя збирали Микола Костомаров і Тарас Шевченко (останній назвав його "славним лицарем"). Народні чутки приписують Кармалюкові авторство ряду пісень. Хоч найвідоміша, "За Сибіром сонце сходить", була складена все ж не ним.

 

1890 Народився Павло Носач

(село Бовкун Таращанського району на Київщині), кобзар.

 

1934 Народився Георгій Юнгвальд-Хількевич,

український кінорежисер ("Небезпечні гастролі", "Д'Артаньян і три мушкетери", "В'язень замку Іф", "Мистецтво жити в Одесі", "Двоє під одною парасолькою").

 

1938 Американський винахідник Честер Карлсон продемонстрував зконструйований ним апарат для отримання копій паперових документів,

що базувався на методі сухого електростатичного друку. Проте серійне виробництво цих пристроїв розпочалося лише через десять років, коли в 1947 році компанія Haloid Company з міста Рочестер (штат Нью-Йорк) купила в нього ліцензію, а вже у 1958 році компанія змінила назву, додавши у неї слово Xerox

- запропонована свого часу Честером Карлсоном назва стала загальною і зараз досить часто ксероксом називають взагалі будь-який копіювальний апарат.

 

1943 Народилась Катрін Деньов (Дорлеак),

французька актриса ("Відраза", "Шербурзькі парасольки", "Голод", "Останнє метро", "Схід-Захід").

 

1990 На вимогу київських студентів, які оголосили політичне голодування на площі Жовтневої революції (нині - майдан Незалежності) Віталій Масол, що на той час очолював уряд, подав у відставку.

Так було виконано одну з переліку вимог голодувальників. Невдовзі Масол знову обійняв посаду голови уряду. Інші вимоги протестувальників тривалий час не виконувалися.

 

Світлана Мормель
Олекса Янів