1795 У Петербурзі представниками Австрії, Прусії і Росії підписано конвенцію про третій розділ Польщі, в якій зазнало поразки національно-визвольне повстання під керівництвом Тадеуша Костюшко.

В результаті розділу до Російської імперії відійшли Литва, Курляндія, Західна Білорусь, частина Західної України (Вільно, Гродно, Брест, Луцьк, Кам'янець-Подільський), до Прусії - Познань, Торунь і Гданськ, а до Австрії - Люблінська і Хелмська землі. Польща, як держава, припинила своє існування.

 

1804 Народився Вільгельм Вебер,

німецький фізик, винахідник першого телеграфу.

 

1851 Закатовано Лук'яна Кобилицю,

українського громадсько-полiтичного дiяча, керiвника нацiонально-визвольного руху на Буковинi. Народився 1812.

 

1857 Випускники Кембриджу заснували в Шеффілд

і першу у світі футбольну команду.

 

1880 Народився Григорiй Кожушко

(с. Велика Писарiвка на Сумщинi), кобзар.

 

1931 За ухиляння від сплати податків американський гангстер Аль Капоне постав перед федеральним судом.

Не маючи можливості довести жодного із кількох десятків (включаючи декілька вбивств, вчинених при свідках) кримінальних злочинів, інкримінованих босу чикагської мафії, уряд все ж знайшов один-єдиний спосіб ув'язнити його - Капоне протягом останніх десяти років не сплатив ні цента податків, маючи нерухомості, включаючи власний острів поблизу Флориди, на суму понад 50 мільйонів доларів. За порушення податкового законодавства Капоне отримав 11 років, 9 з яких він провів у тюрмах Лівінворт і Алькатрас.

 

1945 Засновано Організацію Об'єднаних Націй.

Цього дня Статут ООН було ратифіковано п'ятьма постійними членами Ради Безпеки - Францією, Республікою Китай, СРСР, Великобританією і Сполученими Штатами і 46 іншими країнами, що також підписали цей договір-статут. Була серед них і Україна (тоді - УРСР), ставши таким чином членом-засновником цієї міжнародної організації.
Перші задуми та конкретний план для нової всесвітньої організації, що мала постати на заміну неефективній Лізі Націй, було підготовлено під егідою Державного департаменту США у 1939 році. Тоді ж Франклін Рузвельт вперше вжив поняття "Організація Об'єднаних Націй" як термін для позначення союзних країн. Але лише 25 квітня 1945 Конференція зі створення міжнародної організації почала діяти в Сан-Франциско. В її роботі взяли участь представники 50 урядів і ряду неурядових організацій, що брали участь у розробці Статуту Організації Об'єднаних Націй. Після практично 6 місяців дебатів та перемовин статут було затверджено. Нині 24 жовтня відзначають як Мiжнародний день ООН.

 

1991 Верховна Рада проголосила

без'ядерний статус України.

 

1999 В Івано-Франківську відкритий пам'ятник Роксолані,

дружині турецького султана Сулеймана I.

 

2000 У берлінському Єгипетському музеї

виявлено єдиний у світі автограф Клеопатри.

 

Світлана Мормель
Олекса Янів