1451 Народився Христофор Колумб (Христофоро Коломбо),

іспанський мореплавець італійського походження, першовідкривач Багамських та Антільських островів, узбережжя Центральної та Південної Америки.

 

1787 В Празі в Імперському театрі з великим успіхом пройшла прем'єра опери Моцарта "Дон Жуан";

композитор диригував оркестром.

 

1918 У Москві на I Всеросійському з'їзді союзів робітничої та селянської молоді утворено Російський комуністичний союз молоді (РКСМ), який у 1924 році став Ленінським,

а у 1926-у - Всесоюзним.

 

1923 Колишня Османська імперія проголошена Турецькою республікою, першим президентом якої став лідер турецького національного руху Мустафа Кемаль,

прозваний Ататюрком ("батьком турків").

 

1929 Помер Нестор Шараївський,

український православний церковний дiяч, член Української Центральної Ради, визначний проповідник, архiєпископ УАПЦ. Єдиний з єпископів УАПЦ, якого поховано в Києві, з великою пошаною української віруючої людности, коло Софіївського Собору в Києві. Народився 1865.

 

1945 У Нью-Йорку вперше надійшли у продаж кулькові ручки.

Продемонстровані на ярмарку напередодні, вони рекламувались як "перша ручка, здатна писати під водою" і лише за перший день в універмазі Джилберта їх було продано близько 10 тисяч штук по ціні 12 доларів за кожну.

Від моменту винайдення принципу дії кулькової ручки до часу, коли вони надійшли у вільний продаж минуло понад півстоліття. Принцип дії ручки був запатентований ще 1888 році в США Джоном Лаудом.

Проте в сучасному вигляді авторучка була винайдена угорським газетним редактором Ласло Біро 1940 році.

Такі ручки називають в його честь "біроме". Перші виготовлені авторучки призначались для Королівських військово-повітряних сил Великобританії, оскільки звичайні ручки-перо не функціонували в літаках на значній висоті. Але вже за кілька років після початку виробництва вони стали найпопулярнішим знаряддям для писання від руки і лишаються такими і понині.

 

1969 Інженери з Каліфорнійського і Стенфордського університетів, знаходячись на відстані 600 кілометрів один від одного, вперше надіслали повідомлення за допомогою мережі Arpanet. Так відбулася перша передача даних між двома комп'ютерами на великій відстані.

Arpanet був створений за дорученням міністерства оборони США і мав об'єднати в мережу науково-дослідницькі та військові інститути задля збільшення швидкості та зручності обміну інформацією між ними.

Так з'явився прототип того, що нині відомо як мережа Інтернет. Вже в 1973 році був реалізований перший міжнародний зв'язок з Лондоном та Норвегією. Невдовзі мережеві технології стали загальнодоступними.

 

29 жовтня 1989 року УГКЦ вийшла з підпілля та повернула свій храм Преображення у Львові.

 

 

1 грудня 1989-го, після зустрічі Михайла Горбачова з Папою Іваном Павлом ІІ було дозволено офіційно реєструвати парафії УГКЦ.

Папа Іван Павло ІІ під час візиту в Україну проголосив блаженними 27 мучеників УГКЦ за віру, які постраждали саме в період переслідувань УГКЦ. Визнання цих 27-ми осіб - це визнання цілої Церкви, її духовного подвигу в ХХ столітті, того, що вона не побоялася кинути виклик тогочасній тоталітарній системі. Підпілля зберегло віру. УГКЦ вийшла з нього ще сильнішою і організованішою Церквою.

 

Світлана Мормель
Олекса Янів