1801 Народився Северин Гощинський,

польский поет українського походження, представник "української школи" польського романтизму ("Молитва вільного", "Ковчег свободи", "Канівський замок").

 

1872 Народився Богдан Лепкий,

український письменник (автор тетралогiї "Мазепа").

 

1890 В Лондоні відкрилась перша у світі підземна електрична залізниця

- лінія, довжиною 6 кілометрів сполучила два вокзали, Педдінгтон і Фаррінгтон, і мала назву Metropolitan Railway ("Столична залізниця"), від скоророчення якої і пішла назва підземок "метро".

 

1898 Народився Василь Кучабський (Вука, Яструб, Бой),

український вiйськовий дiяч, iсторик, дiйсний член НТШ. В 1945 заарештований органами НКВД i розстрiляний у Львовi.

 

1910 Народився Семен Ластович-Чулiвський,

кобзар, майстер, автор фундаментальної працi з iсторiї та виготовлення бандури, репресований. Помер 1939 в Мюнхенi.

 

1921 Розпочався Другий зимовий похiд армiї УНР

пiд проводом генерал-хорунжого Юрiя Тютюнника.

 

1922 Британський археолог Говард Картер у Долині фараонів у Єгипті знайшов вхід до гробниці Тутанхамона,

похованого в ній 3200 років перед тим. У чотирикімнатній усипальниці були знайдені тисячі унікальних предметів старовини, найціннішим з яких виявився кам'яний саркофаг, де містилися три, вкладені одна в одну, труни, в найменшій з яких, зробленій з чистого золота, знаходилась мумія 18-літнього фараона Тутанхамона.

 

1946 У Парижі засновано

Організацію Об'єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО).

 

1956 Розпочалася операція "Вихор". Радянські війська увійшли до Будапешта та протягом тижня повністю окупували всю територію Угорщини.

Таким стало завершення подій, що розпочалися 23 жовтня в Будапешті з мирної студентської демонстрації. Ще напередодні в ЗМІ було повідомлено про її мету - проявити солідарність угорських студентів з польським народом та оголосити вимоги молоді до уряду: негайне виведення з Угорщини радянських військ; обрання нового уряду на чолі з Імре Надьом; публічний судовий процес над Ракоші та його спільниками; демократичні вибори до Державних зборів на багатопартійній основі; проведення економічних реформ, реорганізація промисловості та сільського господарства і забезпечення права робітників на страйки; демонтаж монумента Сталіну і зведення на його місці пам'ятника героям визвольної боротьби 1848-1849 років.
Здійснене 4 листопада радянськими військами блокування основних гарнізонів, які через відсутність відповідних наказів по суті не чинили серйозного опору інтервентам, значна перевага військ вторгнення, рішучість дій дала змогу окупантам протягом 7-8 діб оволодіти найбільшими містами Угорщини.
На ХІ сесії Генасамблеї ООН 12 грудня 1956 року більшість держав світу ухвалили резолюцію, якою СРСР засуджувався за "порушення політичної незалежності Угорщини".
2 травня 1990 року Державні збори вже демократичної Угорщини ухвалили спеціальний закон "Про значення жовтневої революції 1956 року в боротьбі за свободу", в якому підкреслено, що "революція 1956 року прирівнюється за значенням до революції і визвольної боротьби угорського народу в 1848-1849 років", а день 23 жовтня було оголошено національним святом Угорщини.

 

1991 Створено Національну гвардію України.

Верховна Рада України 4 листопада 1991 року ухвалила відповідний закон. Як зазначалося в документі, Національна гвардія України "є державним озброєним органом, створеним на базі внутрішніх військ, покликаним захищати суверенітет України, її територіальну цілісність, а також життя та особисту гідність громадян, їх конституційні права і свободи від злочинних посягань та інших антигромадських дій". До свого розформування у 2000 році Національна гвардія була найбільш боєздатним підрозділом серез вітчизнячних силових структур. Засновано наново Нацгвардію в системі Міністерства внутрішніх справ у 2014 році.


Світлана Мормель
Олекса Янів