1484 Папа римський Іннокентій VIII видав буллу "Summis Desiderantes", в якій надавав інквізиторам широкі повноваження для переслідування відьом.

Від підозрюваних у подібних злочинах інквізитори отримали можливість добиватись зізнання шляхом тортур, а їх самих спалювати на вогнищі. Це дало початок практиці "відьомських процесів", що стали масовим явищем практично по усій Європі в XVI - XVII століттях.

 

1702 Народився Григор (Петро Григорій) Орлик,

син Гетьмана Україна Пилипа Орлика, український військовий та політичний діяч, розвідник міжнародного класу, довірена особа короля Польщі Станіслава Лещинського, військовий діяч і агент на службі в короля Франції Людовіка XV, полководець, амбасадор української нації. Дружбою з ним пишався Вольтер, а Росія оголосила його поза законом і полювала на нього по всьому світові. На згадку про нього лишилася назва найбільшого французького аеропорту Орлі,

збудованого на місці колишнього маєтку графа Орлика. Помер у серпені 1759 у Франції від отриманих на полях боїв поранень.

 

1911 Народився Дмитро Мирон („Орлик") (село Раї Бережанського повіту, нині Тернопільська область),

український військовий діяч, крайовий провiдник ОУН на Сходi України. Навчався на юридичному факультеті Львівського університету. У 1932-1933 роках - референт юнацтва при Крайовій Екзекутиві ОУН на Західноукраїнських землях (ЗУЗ). Деякий час Мирон був головним редактором "Бюлетня ОУН на ЗУЗ". У липні 1934 був заарештований польською поліцією, звинувачений у приналежності до ОУН, розповсюдженні нелегальної націоналістичної літератури та співучасті у підготовці замаху на співробітника радянського консульства у Львові. Був засуджений до ув'язнення. Став учасником Другого Великого Збору ОУН у Римі в 1938. З 1939 - політично-ідеологічний референт Крайової Екзекутиви ОУН на ЗУЗ. З червня 1941 перебував у Відні, де опікувався політичним вишколом батальйону "Роланд". Брав активну участь у формуванні Похідних груп ОУН(б). У 1941 очолив Північно-східну групу ОУН(б), яка вирушила у Наддніпрянську Україну. Із жовтня 1941 - Крайовий Провідник ОУН на Осередньо-Східно-Українських Землях (ОСУЗ). Заарештований гестапо в Києві. Вбитий під час спроби втечі із в'язниці 25 липня 1942. Автор праці "Прикмети характеру українського націоналіста".

 

1913 Народилась Вів'єн Лі,

британська актриса, лауреат "Оскара" ("Віднесені вітром" [1939], "Трамвай "Бажання" [1951]; "Корабель дурнів", "Глибоке синє море", "Цезар і Клеопатра", "Міст Ватерлоо", "Джентельменська угода").

 

1934 Народилась Кіра Муратова,

український кінорежисер ("Три історії", "Лист до Америки", "Другорядні люди"), народна артистка України.

 

1952 Народився Олег Блохін,

український футболіст ("Динамо" Київ), володар "Золотого мяча" як кращий футболіст Європи (1975), дворазовий переможець Кубка кубків УЕФА (1975, 1986), Суперкубка УЕФА (1975)

 

1968 У Києвi самоспалився Василь Макух, український правозахисник.

Уродженець села Карів Сокальського району Львівської області. З 1944 року перебував у лавах військової розвідки Української Повстанської Армії. Поранений під час одного з боїв з НКВД в лютому 1946. Засуджений до 10 років концтаборів і 5 років заслання, карався у мордовських таборах. Вижив. Після звільнення вимушений був оселитися у Дніпропетровську. Брав участь в українському правозахисному русі 1960-х років. Батько 2-х дітей. 5 листопада 1968 року Василь Макух на знак протесту проти комуністичної тоталітарної системи, колоніального становища України і політики русифікації та агресії СРСР проти Чехословаччини, здійснив акт самоспалення на Хрещатику у Києві, вигукуючи: "Геть колонізаторів! Хай живе вільна Україна!". 6-го листопада Василь Макух помер від несумісних з життям опіків.

 

Світлана Мормель
Олекса Янів