1657 У Корсуні відбулась козацька рада, на якій було затверджено обрання Івана Виговського гетьманом України.

На раду було запрошено послів Швеції, Речі Посполитої, Туреччини, Кримського ханства, Семигорода та Молдови, за присутності яких ратифіковано угоду про українсько-шведський військово-політичний союз. За умовами союзу шведський король Карл Х Густав зобов'язувався домагатися визнання Річчю Посполитою незалежності України. Західноукраїнські землі та Берестейське і Полоцьке воєводства, які перебували під владою Речі Посполитої, мали увійти до складу України-Гетьманщини. На Корсунській раді ухвалено поновити союзні відносини з Кримським ханством і Туреччиною та укласти перемир'я з Річчю Посполитою.

 

1811 Народився Маркiян Шашкевич,

український письменник, член "Руської трiйцi", редактор-видавець "Русалки Днiстрової".

 

1814 Народився Адольф Сакс,

бельгійський майстер духових інструментів, винахідник саксофону.

 

1823 Народився Якiв Щоголiв,

український поет-романтик.

 

1855 Народився Дмитро Яворницький,

український історик, дослідник козацтва, археолог, етнограф, фольклорист, письменник, академік Національної академії наук Україн (1923).

 

1916 Жанетт Ренкін,

феміністка і пацифістка із штату Монтана, стала першою жінкою, обраною до Конгресу США.

 

1943 Війська 1-го Українського фронту під командуванням генерала Миколи Ватутіна взяли штурмом столицю України місто Київ. Кількість загиблих при форсуванні Дніпра і звільненні Києва лишається достеменно невідомою. За офіційною радянською статистикою загинуло 417 тисяч червоноармійців (з них 6491 - в самому Києві).

Однак за підрахунками ряду істориків кількість загиблих сягає не менше 800 тисяч чоловік, враховуючи мирне населення, яке було мобілізоване радянськими військами через польові військкомати із щойно звільнених територій і практично неозброєне та необмундироване (так звана "чорна піхота" або "піджачники") брало участь у Битві за Дніпро, найкривавішої воєнної операції Другої Світової війни. З врахуванням жертв серед місцевого населення в ході захоплення міста загинуло стільки людей, що їх кількість співставна з усім населенням Києва на 1939 рік.

 

1951 Почав працювати Київський професійний телецентр на Хрещатику, 26.

Початок історії Українського телебачення.

 

1960 У Києві став до ладу перший в Україні метрополітен

- 5-кілометрова ділянка Святошино-Броварської лінії з'єднала станції "Вокзальна", "Університет", "Хрещатик", "Арсенальна" і "Дніпро".

 

1962 Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію, яка засуджувала расистську політику апартеїду у Південно-Африканській Республіці

і закликала всіх членів ООН припинити будь-які економічні та військові стосунки з ПАР. 1973 року ООН прийняла ще одну резолюцію, якою оголосила апартеїд злочином проти людства, а 1974 року виключила ПАР із членів ООН.

 

Світлана Мормель
Олекса Янів