1857 Народився Дмитро Багалiй,

український історик, громадський діяч, доклав значних зусиль до організації та удосконалення системи вищої освіти в Україні. Член-засновник Української Академії Наук, з 1919 року голова Історично-філологічного Відділу УАН.

 

1867 Народилась Марія Склодовська-Кюрі,

французький фізик і хімік польського походження, перша жінка-лауреат Нобелівської премії (з фізики, 1903), перша людина, що двічі стала лауреатом Нобелівської премії (вдруге з хімії, 1911).

 

1913 Народився Альбер Камю,

французький письменник ("Чума", "Вигнання і царство", "Падіння", "Бунтуюча людина"), філософ-екзистенціаліст, лауреат Нобелівської премії з літератури (1957).

 

1917 Центральна рада ухвалила ІІІ Універсал, яким проголосила створення Української Народної Республіки, чим було зроблено важливий крок до незалежності України.

Згідно з Універсалом уся влада в Україні передавалася Українській Центральній Раді та її Генеральному Секретаріатові. Територія країни визначалася за етнічним принципом (до Української держави мали належати землі, де проживає більшість українського населення). Універсал також проголосив ліквідацію поміщицького землеволодіння, встановлення 8-годинного робочого дня, державний контроль на підприємствах.

 

1917 В результаті заколоту, підготованого і організованого більшовиками, державна влада в Росії опинилась фактично в руках керівництва більшовицької партії на чолі з В.Леніним - в Росії почалась більшовицька революція.

В ніч на 7 листопада 1917 року підпорядковані ВРК військові частини розпочали захоплювати установи Петербургу - на ранок вони контролювали Головпоштампт, Миколаївський та Варшавський вокзали, Центральну електростанцію, Держбанк, Центральну телефону станцію, а також приміщення уряду. Вночі було створено також і Раду народних комісарів - новий більшовицький уряд.

 

1918 Початок третього наступу

бiльшовикiв на Україну.

 

1940 У Канадi створено

Комiтет Українцiв Канади (КУК).

 

1992 В Празі в автомобільній катастрофі загинув 71-річний Александр Дубчек,

"архітектор Празької весни" перший секретар ЦК КПЧ в 1968-1969 роках, голова федеральних зборів ЧССР з 1989 року.

 

1999 В Україні востаннє на державному рівні святкували День Жовтневої соціалістичної революції.

На початку наступного, 2000 року Верховною Радою 7 та 8 листопада були виключені зі списку державних свят, що передбачені частиною першою статті 73 Кодексу законів про працю України.

 

Світлана Мормель

Олекса Янів