1090 Митрополит Єфрем освятив Свято-Михайлiвський собор в Переяславi.

Собор неодноразово згадується у літописах як один з найвеличніших храмів Київської Русі. У ньому ховали переяславських князів. Фундамент та залишки стін собору, зруйнованого татаро-монголами, розкопали у 1949-53 роках, а згодом законсервували, спорудивши в 1982 році над північно-західною частиною фундаменту павільйон, в якому розмістили Музей архітектури Переяслава часів Київської Русі.

 

1793 Після більше двох століть виконання функцій королівського палацу французький революційний уряд відкрив доступ до Лувру

як публічного музею, колекція котрого нині є однією з найбільших у світі.

 

1883 У Луці на Самбірщині народився Остап Луцький,

український поет, упорядник альманахів, засновник "Молодої музи", автор маніфесту молодомузівців, визначний громадський, військовий і профспілковий діяч.

 

1895 Німецький фізик Вільгельм Рентген проголосив, що саме цього дня він, працюючи у лабораторії, випадково відкрив так звані Х-промені, що здатні проникати через непрозорі тіла і просвічувати їх, названі згодом його іменем.

Насправді про факт існування цих променів вже було відомо, виявив їх Іван Пулюй,

працюючи з приладами власної конструкції у період 1880-х років.

Та стаття, що була опублікована Рентгеном у німецький пресі 29 грудня 1895 року (менш ніж через два місяці від заявленої автором дати відктиття) випередила статтю Пулюя від 13 лютого 1896 року, опубліковану у "Повідомлення Віденської Імперської Академії Наук". Цей випадок увійшов до аналів історії як одна з найбільшихи загадок чи містифікацій в науці. Адже до своїх праць в лабораторії Рентген нікого не допускав, всі свої папери після смерті заповів спалити (що й було зроблено), а Пулюя - з попередніми дослідженнями якого у цій галузі безперечно як і з ним особисто, був знайомий, згадуючи своїх попередників жодного разу не зазначив у своїх працях. Дивним є і те, що сам Рентґен до свого відкриття не описував дослідів, пов'язаних з газорозрядним процесами у катодних рурках, які власне і були інструментом для отримання Х-променів та не мав жодної публікації на цю тему.

 

1900 Народилась Маргарет Мітчел,

американська письменниця, лауреат Пулітцерівської премії (Віднесені вітром [1937]).

 

1920 В Ялтушкові на Вінничині відбулась Державна нарада Симона Петлюри з представниками уряду та вищого командування Армії УНР.

Ухвалено відозву до українського народу із закликом "до останнього бою".

 

1927 У Запоріжжі розпочалося будівництво Дніпровської ГЕС (Дніпрогес).

Будівництво було завершено в березні 1932 року.


Світлана Мормель
Олекса Янів