1918 В ході Листопадової революції в Німеччині рейхсканцлер Макс Баденський

повідомив про зречення імператора Вільгельма II від престолу.


1938 У місті Хуст з метою військового вишколу учасників українського національного руху

і для організації оборони Карпатської України утворена напіввійськова організація "Карпатська Січ".

 

1956 Після введення радянських військ в Угорщину і жорстокого придушення національного повстання французький філософ і письменник Жан-Поль Сартр,

давній симпатик Радянського Союзу, в журналі "L'Express" публічно відмовився від своєї підтримки СРСР, його комуністичної системи і свого членства у Французькій компартії: "Кожне сказане [комуністами] речення це результат тридцяти років брехні і безпам'ятства" проголосив письменник.

 

1976 У Києві створено Українську групу сприяння виконанню Гельсiнських угод на чолi з Миколою Руденком. Це була перша за роки більшовицького періоду окупації легальна група, що боролася із радянською владою і порушенням прав людини в Україні.

Менш ніж через пів року, 5 лютого 1977 Микола Руденко заарештований у Києві й етапований до Донецька, де було порушено справу проти нього і Олекси Тихого. Суд відбувся 23 червня - 1 липня 1977 року. Руденка засудили до 7 років таборів суворого режиму і 5 років заслання за так звану "антирадянську агітацію і пропаганду". Твори Руденка були кваліфіковані як "наклеп на радянську владу". Рішенням Головліту (1978) всі його твори були вилучені з продажу та з бібліотек СРСР.
В 1990 році повернувся в Україну з еміграції. Указом Президента України Леоніда Кучми від 19 грудня 2000 року за № 1347/2000 Миколі Руденку "за активне і послідовне відстоювання ідеї побудови незалежної Української держави, багаторічну плідну правозахисну і літературну діяльність" присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.
Згідно з Указом Президента № 612 від 15 серпня 2009 року та розпорядженням Кабінету Міністрів № 1469-р від 2 грудня 2009 року, було передбачено до 90-річчя з дня народження Миколи Руденка (19 грудня 2010 року) видати повне зібрання творів письменника. Проте, замість цього, повне зібрання творів Миколи Руденка було вилучене з Державної програми "Українська книга" на 2010 рік. На 2015 рік ситуація не змінилась.

 

1989 Ухвалено рішення про відкриття пунктів перетину у Берлінській стіні для переходу із Східного до Західного Берліну.

Наступного дня громадяни міста стихійно почали розбирати 45-кілометровий символ Холодної війни, що протягом 28 років розділяв Німеччину на два політичні табори.

 

1997 За ініціативою Всеукраїнського товариства "Просвіта" ім. Т. Шевченка Указом Президента України 9 листопада встановлено День української писемності й мови на честь українського літописця Нестора, що його вшановують цього дня.


Нестор літописець відомий як автор Житій святих князів Бориса і Гліба та Феодосія Печерського. Вважається упорядником (за іншою версією автором) Повісті врем'яних літ. Працював над літописами у Києво-Печерському монастирі, у якому жив як чернець від 1073. Канонізований Нестор був лише в сімнадцятому столітті, а до того його пошанували лише в Києві. Рукописи Нестора по його смерті зберігалися у Києво-Печерському монастирі аж до більшовицької окупації міста. Нині у відділі рідкісної книги, що в Державній історичній бібліотеці, є лише один рукопис преподобного. Рукописи зникли, проте збереглася традиція - один раз на рік ченці Києво-Печерського монастиря відкривають гробницю з мощами Нестора-Літописця. Саме цього дня до них можна прикластися й просити літературного таланту.
Проте більшість українців не покладаючись на милість Нестора цього дня вдосконалюють навички писемності самостійно - за усталеною традицією нині відбувається всеукраїнський диктант.

 

Світлана Мормель
Олекса Янів