1483 Народився Мартін Лютер,

німецький монах-августинець, теолог, ідеолог і лідер Реформації.

 

1764 Лiквiдацiя гетьманства

на Лiвобережнiй Українi.

 

1838 У віці 69-и років помер Іван Котляревський,

видатний український письменник, перший класик нової української літератури періоду її становлення, автор поеми "Енеїда", один з основоположників нової традиції українського театру, відомим та уславленим є також як автор театральних п'єс: "Наталка-Полтавка" та "Москаль-чарівник".

 

1871 Після восьми місяців пошуків американський журналіст Генрі Мортон Стенлі,

що діяв за дорученням газети "Нью-Йорк геральд", знайшов у селищі Уджиджи біля озера Танганьїка шотландського місіонера і мандрівника Дейвіда Лівінгстона,

від якого не було звісток протягом чотирьох років. Стенлі і Лівінгстон разом дослідили озеро, але так і не знайшли витоку Ніла, після чого в березні 1872 року Стенлі відбув на батьківщину, а Лівінгстон, відмовившись повертатись до Британії, залишився Африці, де й помер у травні 1873 року.

 

1891 У Марселі у віці 37-и років

помер французький поет Артюр Рембо.

 

1926 У Берліні відкрито Український науковий інститут,

наукову установу, засновану з ініціативи гетьмана Павла Скоропадського, яку підтримав генерал Вільгельм Ґренер. Завданням інституту було ширення серед німців (зокрема тамтешніх науковців) відомостей про Україну й український народ, дослідження взаємин України з західними країнами, зокрема Німеччиною, в минулому і сучасному і допомога українським студентам і науковцям у студіях і дослідах.

Першим директором Інституту став Дмитро Дорошенко,

куратором установи - генерал Вільгельм Ґренер. Інститут був субсидійований товариством Verein zur Förderung der ukrainischen Kultur und Wissenschaft. Його діяльність майже занепала 1930 через економічну кризу.
Проте в цей час Інститут перейшов на бюджет Міністерства Освіти і став німецькою державною установою, що не змінило його українського характеру. Директором інституту став Іван Мірчук,

кураторами були: до 1934 - Ґренер, з 1934 - А. Пальме, з 1944 - Ґерулліс; членами і постійними науковими працівниками інституту: Георг Шрайбер, Зенон Кузеля (етнографія і краєзнавство), Б. Крупницький (історія), Р. Димінський (економіка), деякий час історик М. Антонович. Члени інституту читали систематичні курси з різних ділянок українознавства, влаштовували виставки для широкої публіки: "україніки" в німецькій пресі, української графіки (організовану Антоновичем), географічних карт України (під керівництвом Володимира Кубійовича), готували українські матеріали до німецьких енциклопедій. Бібліотека Інституту нараховувала близько 35 000 томів.
Інститут давав стипендії молодшим українським науковцям і студентам, які навчалися у високих школах у Німеччині й утримував студентський дім у Берліні.
Після окупації Берліна більшовиками 1945 інститут перестав існувати, а його бібліотека загинула.

 

1928 Через два роки після смерті свого батька, Мічіномія Хірохіто, представник династії, що правила країною з 660 року до н.е., став 124-м імператором Японії.

При ньому країна почала активну та успішну експансіоністську і завойовницьку політику (1931), при ньому ж вона капітулювала після поразки в ІІ Світовій війні. Під час американської окупації і післявоєнної відбудови Хірохіто фактично самоусунувся від виконання своїх владних функцій, однак до своєї смерті в 1989 році залишався формальним керівником держави і став найдовше правлячим монархом за всю історію Японії.

 

1970 Радянський Союз запустив космічну станцію "Луна-17", котра через тиждень здійснила м'яку посадку на Місяць в районі Моря Дощів і доставила на супутник самохідний пристрій "Луноход-1",

який протягом майже року подорожував поверхнею Місяця і передавав на Землю наукову інформацію про поверхню супутника.

 

Світлана Мормель

Олекса Янів