1808 Народився Осип Бодянський,

український письменник, етнограф, дослідник i видавець давніх українських текстів. 1847 року Осип Бодянський у вперше оприлюднив латинський текст конституції Пилипа Орлика. Він спирався на копію, яка зберігалася в паперах генерального хорунжого Миколи Ханенка.

 

1871 У місті Одеса дебютує як актор Марко Кропивницький.

Першу виставу майбутній корифей українського театру зіграв у складі трупи народного російського театру графів Маркових і Чернишова (у виставі за п'єсою Квітки-Основ'яненка "Сватання на Гончарівці").

 

1840 Народився Огюст Роден,

французький скульптор-імпресіоніст ("Мислитель", "Поцілунок", "Бальзак").

 

1893 В газеті "San Francisco Morning Call" опубліковано перше оповідання 17-річного Джона Гріффіта "Тайфун біля берегів Японії".

Майбутній всесвітньовідомий письменник Джек Лондон написав його на конкурс, оголошений газетою, і отримав перший гонорар - 25 доларів - як переможець конкурсу.

 

1918 Гетьман України Павло Скоропадський узаконив

автокефалію української православної церкви.

 

1925 На з'їзді представників Українського Національного об'єднання i Союзу Визволення України у Празі створена "Легiя Українських Націоналістів" (ЛУН)

- перша українська націоналістична організація, що діяла у 1925-1929 і стала однією з організацій-засновниць Організації Українських Націоналістів (ОУН).

 

1944 14-та Галицька добровольча дивізія СС перейменована на 14-ту Військову гренадерську дивізію СС (Першу українську). Створена як дивізія СС "Галичина" з українських добровольців 28 квітня 1943 в кількості 18 тисяч вояків. Емблема дивізії - галицький лев.

У січні 1945 дивізію передислоковано до Югославії, у квітні - до Австрії, де вона брала участь у боях проти радянських військ 3-го Українського фронту. 14 квітня 1945 формально включена до складу української національної армії. На початку травня бійці "Галичини" здалися в полон британським і американським військам. Більшість з них до 1947 перебувала в таборах військовополонених в Італії, а згодом емігрувала до інших країн.

 

1967 У Нью-Йорку відбувся

Перший Світовий Конгрес вільних українців.

 

1992 Починаючи з 23-ї години було припинено функціонування рубля у грошовому обігові на території України. Єдиним законним засобом платежу став український карбованець,

якого в готівковому обігу представляв купон Національного банку України.

 

Світлана Мормель
Олекса Янів