1861 Перша група естонських переселенців прибула до села Замрук (Бахчисарайський район). Масове переселення тривало три роки. У Крим їхали переважно безземельні селяни, які улаштовувалися на вільних землях. Так утворювалися великі естонські села Замрук (Самрук), Учкую-Тархан, Джурчи, Кончи-Шавва, Сирт-Каракчора, Боз-Гоз, Джага-Кущи.

До 1918 року було створено 7 естонських громад. Кримські естонці тривалий час зберігали рідну мову, у великих естонських селах були школи, навчання в яких провадилось естонською мовою. Проте в 1930-х естонські школи були знищені. Щодо релігійних вподобань, то серед переселенців переважали лютерани, які відвідували кірхи спільно з німцями. Але зі знищенням радянською владою храмів і цю традицію було втрачено. Останнього удару кримским естонцям завдала сталінська депортація. Їх було репресовано двічі - спочатку разом з німцями (1941), потім з кримськими татарами, греками, болгарами, вірменами (1944).

 

1889 Народився Остап Вишня (Павло Губенко),

український письменник-сатирик.

 

1918 У Львові Українська національна рада на чолі з Костем Левицьким

ухвалила тимчасовий Основний закон, згідно з яким новоутворена Українська держава отримувала назву Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР).

 

1918 У Києві, на засіданні Українського Національного Союзу, при вирішенні питання про протигетьманське повстання, було утворено Директорію Української Народної Республіки.


Головою Директорії обрано Володимира Винниченка. Заочно кооптованого Симона Петлюру, який вже вирушив до Білої Церкви, де розташовувалися Січові Стрільці, було призначено Головним Отаманом Армії УНР.
Цього самого дня у Білій Церкві Стрілецька рада СС всіма голосами проти одного (Романа Сушка, котрий пропонував вирушити на допомогу українському повстанню у Галичині), ухвалила приєднатися до антигетьманського повстання.
Наступного дня було оприлюднено так звану "Федеративну грамоту" гетьмана Скоропадського щодо створення федерації з "майбутньою небільшовицькою Росією", що утвердило антигетьманські настрої. За 5 днів на Мотовилівському полі багнетами Січових Стрільців Директорія проклала собі шлях до влади.

 

1940 У містечку Жмеринці народився Ігор Скрипник,

український математик, академік-секретар Відділення математики НАН України, заступник голови Донецького наукового центру, директор Інституту прикладної математики і механіки НАНУ, провідний фахівець у світі в галузі усереднення нелінійних еліптичних і параболічних рівнянь, автор понад 170 наукових праць та 5 монографій. Помер 02.02.2005 у Донецьку.

 

1943 У селі Айсерез Судацького району Криму народився Мустафа Джемілєв,

український кримськотатарський державний діяч, один з засновників Союзу кримськотатарської молоді (1961) та Ініціативної групи захисту прав людини в СРСР (1969), перший голова Меджлісу кримськотатарського народу (6 червня 1991 - 26 жовтня 2013), почесний доктор права Сельджуцького університету (Туреччина), лауреат Міжнародної премії імені Пилипа Орлика (2001) та премії імені Фрітьофа Нансена управління Верховного комісара ООН у справах біженців.

 

Світлана Мормель
Олекса Янів

Заголовне фото Майстерня Треті Півні